مجله زندگی

شیوه صحیح تنفس را یاد بگیرید

شیوه صحیح تنفس را یاد بگیرید

الگوی تنفسی دقیقی برای همه افراد وجود دارد که معمولاً می‌توان از راه‌های مختلف، آن را تمرین کرد.

شیوه صحیح تنفس را یاد بگیرید

الگوی تنفسی دقیقی برای همه افراد وجود دارد که معمولاً می‌توان از راه‌های مختلف، آن را تمرین کرد.

به گزارش ساینس اینفو، تنفس یک عمل بسیار مهم است که طی فرآیند دَم و بازدم اکسیژن مورد نیاز بدن را تامین کرده و دی اکسید را از بدن دفع می‌کند. گرچه از بدو تولد تمامی انسان‌ها به طور طبیعی اقدام به تنفس می‌کنند، اما بسیاری از مردم درک درستی از این عمل ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،  ریچی بوستوک، یک متخصص انگلیسی دستگاه تنفسی می‌گوید برآورد من این است که ۹۰ تا ۹۵ درصد مردم طریقه درست تنفس کردن را بلد نیستند. در حقیقت در بسیاری از موارد تنها هوا وارد یک سوم بالایی ریه‌های آن‌ها می‌شود.

روند تنفس درست این است که تنفس از انتهای ریه‌ها انجام شده و زمان بازدم بیشتر از زمان دَم طول بکشد. در این حالت سینه و شکم منبسط می‌شود. بهتر است برای تنفس صحیح در یک محیط آرام اقدام به انجام عمل دم و بازدم به صورت آهسته کنید.

در فرآیند تنفس کردن، ریه‌ها اقدام به وارد کردن اکسیژن به داخل خون می‌کنند و گاز دی اکسید کربن را آزاد می‌کنند. مغز مسئولیت تنظیم دائمی تبادل این دو گاز را در ریه‌ها برعهده دارد. موردی که کمتر کسی به آن توجه دارد این است که ضربان قلب خود را با تنفس هماهنگ می‌کند. برای مثال، اگر شما به آرامی تنفس کنید، قلبتان نیز خود را با آن هماهنگ کرده و ضربان قلب کاهش می‌یابد.

زمانی که عمل بازدم را انجام می‌دهید یک عصب به نام عصب واگ را تحریک می‌کنید که باعث کاهش ضربان قلب شده و زمانی که عمل دَم را انجام می‌دهید با تحریک عصب سمپاتیک، ضربان قلب افزایش می‌یابد. زمانی که فرد به طور طبیعی تنفس می‌کند، فرآیند دم طولانی‌تر از فرآیند بازدم است. این در حالی است که باید زمان بازدم طولانی‌تر از فرآیند دم باشد.

دانشمندان می‌گویند میزان تنفس بهینه در زمان آرامش ۶ بار در دقیقه است. شواهد نشان داده است این میزان تنفس برای سلامتی مفید است. یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان داد اگر افراد ۲۰ دقیقه پیش از به بستر رفتن اقدام به تنفس بهینه کنند، این امر می‌تواند به کاهش مشکل بی‌خوابی کمک کند و فرد کمتر در طول شب از خواب برخیزد.

منبع

شیوه صحیح تنفس را یاد بگیرید
www.eghtesadonline.com

مطالب مرتبط

۵علامت کرونا که در بلندمدت بهبود می یابد

آتش‌سوزی منزل مسکونی بر اثر استخراج رمز ارز

مننژیت چیست؟

عوارض کمبود ویتامین d /علائم فقر ویتامین دی را بشناسید!

مرگ خاموش کودکان جنوب کرمان (عکس+۱۶)

خواص شگفت انگیز پیاز ؛از رفع گوش درد تا خارج کردن یک تراشه از زخم

داروی آرتروز به بهبود بیماری کووید۱۹ کمک می کند

آخرین اخبار از وضعیت کرونا ویروس در ایران

از سراسر وب

ببینید

درمان خلط سینه و گلو با داروهای خانگی

روند کاهشی کرونا در کشور

رژیم غذایی ضد آلودگی هوا

علایم بیماری های قلبی: 12 علامت هشدار دهنده که روی پوست ظاهر می شود (I)

آتش‌سوزی منزل مسکونی بر اثر استخراج رمز ارز

۶ نشانه که ریه‌های‌تان نیازمند پاکسازی است

دکمه بازگشت به بالا