زندگی

افزایش خلاقیت با چند راهکار ساده

افزایش خلاقیت با چند راهکار ساده

خلاقیت یک ویژگی ژنیتیکی نیست و هر کس می‌تواند با تقویت ذهن خود به انسانی خلاق تبدیل شود.

افزایش خلاقیت با چند راهکار ساده

به گزارش خبرنگار  حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از calm sage، مری لو کوک می‌گوید: “خلاقیت عبارت است از اختراع، آزمایش، رشد، خطرپذیری، نقض قوانین، اشتباهات و سرگرمی. “

بسیاری از افراد به طور طبیعی در هر کاری که انجام می‌دهند خلاق هستند. اما اگر شما از کسانی هستید که خود را در یک حلقه بی پایان جستجو برای خلاقیت می‌بینید، تمام آن چه نیاز دارید کمی تمرین و سخت کوشی است.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

آنچه باید به یاد داشته باشید این است که خلاقیت، یک فعالیت منفعلانه نیست و نیاز است که شما انگیزشی را که در خود دارید بیدار کنید. انگیزشی که اگر اوضاع به همان شکلی که ما می‌خواهیم پیش نرود، دلسرد می‌شود و از بین می‌رود.

تفکر خلاق ما را فعال نگه می‌دارد، تفکر مثبتِ خارج از چارچوب را تشویق می‌کند و مهارت‌های روانشناختی و شناختی ما را افزایش می‌دهد.

ترفند‌هایی برای تقویت خلاقیتبرای تقویت روند خلاقیت خود می‌توانید این ترفند‌ها را امتحان کنید:

۱. پیاده روی و تفکر کنید

چگونه انسان خلاقی شوم؟

تحقیقات نشان می‌دهد افراد هنگام راه رفتن یا تحرک بدنی خلاقیت بیشتری نسبت به زمانی که می‌نشینند دارند. فعالیت بدنی به آزادسازی مواد شیمیایی در مغز ما کمک می‌کند و این باعث تقویت سلامت شناختی و افزایش انگیزه می‌شود.دفعه بعد که حس کردید به مشکل خلاقیت برخورده اید، به پیاده روی بروید.

۲. به خودتان الهام ببخشید

خودتان را با چیز‌هایی محصور کنید که جرقه‌ای برای الهام گرفتن هستند و انگیزه عمل کردن را در شما به وجود می‌آورند. با همفکران خود ایده پردازی کنید و به پیاده روی در طبیعت بروید. این به شما کمک می‌کند تا از شرایط و محیط یکنواخت بیرون بیایید و خلاقیتتان افزایش یابد.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

۳. فاصله روانشناختی را رعایت کنیدوقتی می‌بینید ذهنتان از نظر خلاقیتی قفل شده است، بین خود و مشکلتان فاصله اندازید. این ترفند به شما کمک می‌کند تا روشن‌تر فکر کنید و راه حل‌های خلاقانه ارائه دهید.

۴. کنجکاو باشیدپرسیدن “چرا” از خودتان می‌تواند به شما در افزایش قدرت خلاقیت کمک کند. کنجکاو بودن در مورد مسائل می‌تواند به شما کمک کند تا ذهنیت بیشتری پیدا کنید و درجه بالاتری از خلاقیت را پرورش دهید. خود را به یک موقعیت خاص محدود نکنید و کنجکاو باشید.

۵. رویاپردازی کنید

این روز‌ها پیدا کردن کار‌هایی که بتوانند حواس شما را پرت کنند سخت نیست. اگر نمی‌توانید خلاقانه فکر کنید، ایرادی ندارد. بگذارید حوصله تان سر رود. بی حوصلگی خلاقیت را تشویق می‌کند، زیرا باعث می‌شود افراد به فعالیت ذهنی ادامه دهند.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

۶. نقشه ذهنی برای خودتان ایجاد کنید

نقشه ذهنی، نوعی صفحه تصویری از ایده‌ها و افکار شماست. ایده خاصی را که می‌خواهید روی آن کار کنید بنویسید و آن را به تکنیک‌هایی که می‌خواهید برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید پیوند دهید. وقتی روی نقشه ذهنی خود کار می‌کنید، اجازه می‌دهید فضای ذهنی شما آزادی و خلاقیت را پیدا کند.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

۷. به احساساتتان بها دهید

احساسات با ظرفیت ذهنی شما مرتبط هستند. احساسات مثبت و منفی می‌توانند به افزایش خلاقیت کمک کنند. احساسات منفی را تنها برای این که فکر می‌کنید در بهبود خلاقیت شما نقش دارند،جذب نکنید. دفعه بعد که دیدید در حال فکر کردن به موضوعات منفی هستید، آن افکار را در عمل به کار بگیرید و سعی کنید به جای فکر کردن به مشکل، آن را حل کنید.

۸. از رنگ آبی کمک بگیرید

چگونه انسان خلاقی شوم؟

طبق روانشناسی رنگ، رنگ آبی خلاقیت را برمی انگیزد. آبی رنگی است که هوش را به تصویر می‌کشد و آرامش بخش است. محصور کردن خود با این رنگ می‌تواند به شما کمک کند تا با آرامش و خلاقیت فکر کنید.

۹. مدیتیشن کنید

مراقبه یا تکنیک‌های خاص آرام سازی می‌تواند به شما در بهبود تفکر خلاق کمک کند. مراقبه همراه با نظارت آزاد – روشی که درِ ذهن فرد برای همه افکار و احساسات باز است – می‌تواند به افزایش قدرت تصور و ایجاد ایده‌های جدید کمک کند.مدیتیشن حتی برای چند دقیقه در هر روز می‌تواند به تقویت خلاقیت شما کمک کند.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

حرف آخر

خلاقیت ویژگی‌ نیست که افراد با آن متولد شوند، بلکه امری قابل آموزش است. به خودتان کمی وقت، حوصله و فضای زیاد برای آزمایش و خطا اختصاص دهید. پیشرفت خود را ثبت کنید و ثابت قدم باشید. با صبر و استقامت می‌توانید عضلات خلاق خود را تکامل بخشید.

چگونه انسان خلاقی شوم؟

این ترفند‌های روانشناختی می‌تواند به شما کمک کند تا خلاقیتتان تقویت شود و به راحتی الهام بگیرید. هر روز برخی از خطر‌ها را بپذیرید و ریسک کنید، اما اجازه ندهید شکست شما مانع خلاقیتتان شود.

خلاق باشید، تفکر کنید و مثبت اندیش بمانید!

بیشتر بخوانید

خلاقیت چیست و افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟

انتهای پیام/

منبع

افزایش خلاقیت با چند راهکار ساده
www.yjc.news

دکمه بازگشت به بالا