زندگی

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

کنش‌های فرهنگی محسن رضایی در سال‌های اخیر محدود به اظهارنظر درباره محتوایی برخی سریال‌ها و حضور در رونمایی‌های کتاب عموما در حوزه دفاع مقدس بوده است.

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

خبرگزاری مهر – فرهنگ و اندیشه: این روزها حرف اول و آخر محافل سیاسی و غیرسیاسی انتخابات است. در محافل مجازی و غیرمجازی هم حرف انتخابات است و همه دنبال این هستند بدانند نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده چه برنامه‌هایی برای کشور دارند. ما هم از این ماجرا مستثنی نیستیم اما زاویه نگاه‌مان به جای برنامه‌های فرهنگی (که در جای خود قابل بررسی است) روی کنش‌های فرهنگی آنان است. طبیعتاً برنامه‌های نامزدها در این ایام بیشتر بر روی برنامه‌های اقتصادی متمرکز است و اگر هم برنامه فرهنگی از سوی نامزدی ارائه بشود چیزی بیشتر از بیان کلیات نیست. پس ما سعی می‌کنیم یک پله عقب‌تر برویم و ذره بین خود را جایی بندازیم که کمتر دیده می‌شود. در این سلسه گزارش‌ها که برای هر هفت نامزد تدارک دیده شده نگاهی داریم به همه آنچه کنش‌های فرهنگی خوانده می‌شود اعم از اظهارنظرهای مرتبط یا یک اقدام و عمل فرهنگی. لازم به ذکر است که کنش‌های فرهنگی هر نامزد میزان حجم گزارش مدنظر را جهت می‌دهد والا از بررسی نگاه فرهنگی تفاوت نظری میان نامزدها در میان نگارنده وجودندارد.

فرمانده اسبق سپاه و رکوردار حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از پایان جنگ به سمت تحصیل در اقتصاد رفت و در دوره دبیری مجمع تشخصی مصلحت نظام هم تمرکزش را روی اقتصاد گذاشت و خود را اقتصاددان می‌داند. پس شاید خیلی انتظار بجایی باشد که از وی کنش‌های فرهنگی زیادی صورت گرفته باشد.

در سال ۱۳۹۲ تلویزیون سریالی با نام «سرزمین کهن» از شبکه سه روانه آنتن کرد که قرار بود دومقطع قبل و بعد از انقلاب را به تصویر بکشد و روند مبارزات مردم ایران تا دوران جنگ را نشان بدهد. ترکیب رویایی از حضور بازیگران سرشناس در این سریال نوید یک اثر فاخر را می‌داد. در چند قسمت اول سریال هم این مساله اثبات شد اما یک سوءتفاهم باعث شده است که این سریال در ارشیو صداوسیما خاک بخورد.

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

خبرگزاری مهر در ۲۷ بهمن ۹۲ در گزارشی درباره این سریال نوشت: «امیر آقایی در نقش اردکانی، معلمی با اندیشه‌های چپ، رو به بیتا فرهی، در نقش خواهر ناتنی اردکانی، فریاد می‌کشد و می‌گوید: «به چه چیز خودتون افتخار می‌کنین؟ به کدوم اصل و نسب؟ به سرپاگرفتن سگ‌های انگلیسی و کاسه‌لیسی کنسول انگلیس؟ می‌خواین فردا سر کلاس برای بچه‌ها قصه اینکه بختیاری‌ها چطور بختیاری شدند رو بگم؟» و ماجرای اعتراض‌ها از همین جا شروع شد. بختیاری نام خانوادگی خواهر ناتنی اردکانی است و استفاده از این نام خانوادگی برای بختیاری‌ها معنای توهین به این قوم را داشت.» در مناطق بختیاری‌نشین مردم به این مساله اعتراض کردند و نمایندگان مجلس هم وارد ماجرا شدند هر چند کمال تبریزی کارگردان سریال توضیحاتی را داد اما ظاهراً گوش شنوایی وجود نداشت. حتی در آن مقطع عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما به میان مردم معترض رفت ولی گویی این مساله حل نشدنی بود. یک پای ماجرا در ادامه محسن رضایی بود.

دفتر ارتباطات مردمی دکتر محسن رضایی در مسجدسلیمان ۲۳ بهمن ۹۲ در متنی که منتشر کرد این طور نوشت: «دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با عزت اله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما در خصوص سریال سرزمین کهن و ایجاد نگرانی واعتراضات نخبگان بختیاری به تحریف تاریخ دراین سریال تذکرداد. در این گفتگو دکتر محسن رضایی با اشاره به گلایه مندی واعتراضات صورت گرفته به متن این سریال و توهین به قوم شریف و بزرگ بختیاری که در همه ادوار تاریخ و به خصوص تاریخ معاصر وطن پرستی و دین داری ایشان بارها به اثبات رسیده است خواستار تجدید نظر جدی صدا و سیما در پخش این سریال جنجال برانگیز شد.» رضایی همچنان به پیگیری‌های خود ادامه داد و با شمخانی دبیر شورای امنیت ملی وقت هم دیدار کرد و «با حساسیت‌های صورت گرفته پیرامون این سریال خواستار پیگیری موضوع ازسوی شورای عالی امنیت ملی با توجه به دغدغه‌های ایجادشده گردیدند.»

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

محسن رضایی دوسال بعد در ۲۰ آبان ۹۴ باز هم در واکنش به یک اظهارنظر در یک برنامه تلویزیونی موضع گیری کرد: «ظاهراً اهانت به اقوام ایرانی پایانی ندارد. اگر هم برنامه‌ریزی‌شده نباشد بی‌توجهی است. دیروز در سریال سرزمین کهن به بختیاری‌های سربلند اهانت شد و امروز در برنامه‌ای دیگر به آذری‌های باغیرت و چندی پیش به اعراب وفادار ایرانی. باید اهانت به اقوام ایرانی جرم تلقی گردد و در مجلس تصویب شود و برای آن مجازات در نظر بگیرند.» جهان نیوز

محسن رضایی هر چند خود را اقتصاددان می‌داند اما بنا به شرایط روز درباره مسائل فرهنگی نیز اظهار نظر می‌کند. هنگام پخش سریال گاندو در نوروز ۱۴۰۰ و انتقاد دولتی‌ها از این سریال در توئیتر نوشت: ««‏متخصص فیلم و سینما نیستم، اما وقتی فریادهای توأم با تمسخر و توهین مقامات دولتی درباره دو فصل یک سریال تلویزیونی را می‌بینم، حس می‌کنم عصبانیت‌شان ناشی از ضعف سریال نیست؛ بلکه نگران ساخت فصل سوم‌اند در زمانی که ایشان قدرت فشار برای سانسور ندارند.» ۸/۱/۱۴۰۰ پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

در این سال‌ها کنش‌های فرهنگی وی معدود و محدود بوده است به عیادت وی از «حبیب الله کاسه‌ساز، تهیه‌کننده سینمای دفاع مقدس» در سال ۹۶ یا دیدار با «اعضا انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون» در سال ۹۳ که رضایی در این دیدار گفته است: «نخبگان کشور می‌توانند با تشکیل انجمن‌های صنفی و موضوعی بخشی از وظایف دولت را به عهده بگیرند، این موضوع می‌تواند به افزایش کارایی و بازدهی بیانجامد و خلاءهای مدیریتی کشور را تکمیل کند.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در سال ۹۹ در مراسم رونمایی از کتاب «تفسیر بیان» و کتاب «دادا» مجموعه خاطرات خانم عزت قیصری از رزمندگان دوران دفاع مقدس در سال ۹۵ و رونمایی از کتاب «ره، رهرو، رهبر» در سال ۹۴ و رونمایی از کتاب «زندان الرشید» و رونمایی از کتاب «عصر بی سرزمین» نوشته شهرام گیل آبادی و سیدرحیم تیموری در سال ۹۲ و رونمایی از کتاب «برای تاریخ می‌گویم» در سال ۹۱ شرکت کرده است. محسن رضایی همچنین در سالهای اخیر کتاب خاطرات خود از دوران انقلاب و دفاع مقدس را در با عنوان «راه» منتشر کرده است.

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال بهمن ۹۴ در مراسم بزرگداشت محمدمیرزاوندی، خواننده سرود حماسی «دایه دایه» شرکت کردو گفت: ارتباط من با سرود «دایه دایه» از دوران کودکی بود، از آن زمان که در مدرسه درس می‌خواندم و در مسجد سلیمان زندگی می‌کردم. آن زمان فردی بود که این سرود را می‌خواند. سرود «دایه دایه» سرود مشترک همه لرهاست. می‌دانید که از کرمانشاه تا بوشهر و شیراز در زاگرس مرکزی این سرود را به عنوان سرود تاریخی مشترک می‌خوانند. هیچ وقت فکر نمی‌کردم علیه رژیم شاه روزی از این آوا استفاده کنیم و روزگاری دیگر من یک فرمانده بشوم و این سرود در شلمچه، من و همه رزمندگان را به نشاط بکشاند

محسن رضایی همچنین در سال ۹۳ در نمایشگاه کتاب حضور یافت و بازدید دوساعته‌ای از نمایشگاه کتاب داشت. او در این دیدار درباره برخی مسائل فرهنگی هم اظهارنظر کرده است که تیتروار می‌خوانید:

– باید از مسئولان وزارت ارشاد تشکر کرد که این همایش سالانه را تشکیل می‌دهند و مشکلات فراوان مردم در رسیدن به کتاب را می‌کاهند

– اگر تا به حال چیزی از خاطراتم مکتوب نکردم به خاطر فضای سیاسی موجود در کشور است که باعث می‌شود از این خاطرات سو استفاده سیاسی شود

-موضوع مشاوره کتاب در نمایشگاه امسال که در سالن یاس در حال رخ دادن بود به نظرم کاری خوب آمد و نیاز به گسترش آن در کشور احساس می‌شود

-من مستند «من روحانی» را ندیده‌ام ولی درباره‌اش شنیده ام. اما اگر فیلم و سریال و کتابی می‌خواهیم تولید کنیم باید مجوز مربوط به آن را کسب کنیم و از راه قانونی منتشرش کنیم. این فیلم مسیر قانونی برای انتشار را طی نکرده است.

– من اشکال جدی در حوزه فرهنگی را در بیست و یکی دو سال گذشته متوجه شورای عالی انقلاب فرهنگی می دانم که تا به حال نتوانسته یک فرهنگ انقلابی اسلامی و جهادی را در کشور محقق کند.

محسن رضایی در شبکه‌های اجتماعی نیز صفحه شخصی دارد. در توئیتر از سال ۲۰۱۵ عضو شده و تاکنون بیش از ۸۰۰ پست منتشر کرده است. وی در توئیتر صفحات ۶ نفر از جمله صفحه فارسی رهبر انقلاب سردار قاآنی و شهید سلیمانی و غلامعلی حداد را دنبال می‌کند. وی همچنین صفحات عربی و انگلیسی مربوط به خودش را هم دنبال می‌کند. رضایی در اینتساگرام هم حضور داشت که صفحاتش چندین بار توسط اینستاگرام بسته شد.

منبع

بهره‌برداری از حواشی «سرزمین کهن» و «گاندو»
www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا