زندگی

تعیین تکلیف سالمندان جامانده از تزریق واکسن کرونا

تعیین تکلیف سالمندان جامانده از تزریق واکسن کرونا

سخنگوی ستادملی مقابله با کرونا، در ارتباط با سالمندان در اولویت واکسیناسیون که از واکسن زدن جا مانده اند، توضیحاتی ارائه داد.

تعیین تکلیف سالمندان جامانده از تزریق واکسن کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی، روز چهارشنبه در حاشیه نشست خبری هفته بدون دخانیات، در خصوص روند واکسیناسیون سالمندان، گفت: فرآیند ثبت نام تغییر پیدا کرده است قبلاً این گونه بود که افرادی که با آنها تماس نگرفتند برای واکسیناسیون ثبت نام کنند اما از الان به بعد همه باید ثبت نام کنند و بر اساس ثبت نام‌های انجام داده شده نوبت دهی می‌شود.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارها از روز گذشته روند ثبت‌نام خیلی خوب بوده به طوری که بالای ۹۰ درصد رشد داشته است.

رئیسی تاکید کرد: سالمندانی که ثبت نام کردند حتماً منتظر دریافت پیامک باشند و اگر تا امروز پیامکی دریافت نکردند تا پایان همین هفته صبر کنند قطعاً پیامک به آنها ارسال می‌شود.

به گفته وی، پیامک‌ها بر اساس نوبت دهی ارسال می‌شود اگر پیامک داده نشد افراد بالای ۷۵ سال از شنبه می‌توانند به یکی از مراکز واکسیناسیون مراجعه و واکسن خود را بزنند.

رئیسی در خصوص قطعی برق در بیمارستان‌ها گفت: از نظر استانداردها بیمارستانی بدون برق جایگزین و اضطراری نمی‌تواند کار کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد ربطی به قطعی برق ندارد و باید خود بیمارستان پاسخگو باشد که چرا برق اضطراری آن کار نمی‌کند به ویژه در اتاق عمل که نباید برق قطع شود.

وی تاکید کرد: قطع برق حوزه سلامت را خیلی تحت تأثیر قرار می‌دهد به خصوص در حال حاضر در بحث واکسیناسیون هستیم وجود برق می‌تواند ایمنی باشد برای ما که واکسن‌ها را درست نگهداری کنیم.

رئیسی اظهار داشت: در حال حاضر که هوا گرم شده به خصوص در مناطق جنوبی کشور افرادی که برای تزریق واکسن مراجعه می‌کنند اگر برق قطع شود کولر نیز قطع می‌شود و افرادی که برای واکسن آمدند را اگر کرونا نکشد، گرما می‌کشد و این خیلی بد است و باید مراقبت کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پروتکل‌های انتخابات نیز بیان کرد: ما هم انتخابات شورای شهر رو روستا و هم انتخابات ریاست جمهوری را داریم و در واقع نگرانی بیشتر ما برای انتخابات شوراها است؛ زیرا در شهر و روستاها بیشتر میتینگ‌ها در منازل انجام می‌شود و این که این موضوع قابل کنترل نیست، نگران کننده است و دورهمی سبب می‌شود پروتکل نقض شود. هرگونه تجمع و دورهمی ممنوع است.

وی افزود: درباره انتخابات ریاست جمهوری باید از ۴ منظر به موضوع نگاه کنیم. اول بحث ثبت نام بود که پروتکل مخصوص ثبت نام کاندیداها را دادیم و انصافاً خوب رعایت شد؛ حال بماند که یکی دو نفر می‌خواستند از نرده دَر بروند که آن‌ها را گرفتند و آن هم خیلی جای نگرانی نبود.

رئیسی ادامه داد: برای روز رأی گیری خیلی نگرانی نداریم. در این روز تعداد شعب و صندوق‌ها را افزایش دادند و از طرفی ساعت برگزاری انتخابات هم افزایش یافته و از ۷ صبح تا ۲ صبح روز بعد (۲۹ خرداد) امکان رأی گیری وجود دارد. از طرفی قرار است از ما برای همه کسانی که می‌خواهند رأی دهند و واجد شرایط هستند به شکل استانی استعلام شود تا اعلام کنیم چه کسانی کرونا مثبت هستند و افراد کرونا مثبت به صورت سیار می‌توانند رأی دهند و نباید پای صندوق‌ها بیایند. از سوی دیگر مقرر شد اگر قرار است صفی تشکیل شود در فضای باز باشد و اگر هم نمی‌توانند صندوق را در فضای باز بگذارند افراد در فضای باز باشند و یک به یک برای رأی دهی وارد فضای بسته شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تبلیغات داوطلبان ریاست جمهوری، اظهار کرد: طبق دستورالعمل‌ها هرگونه تجمع برای سخنرانی و… در فضای بسته ممنوع است. در فضای باز امکان برگزاری سخنرانی وجود دارد، اما با رعایت پروتکل‌ها، یعنی به ازای هر ۸ متر مربع یک نفر در فضای باز با ماسک روی صندلی بنشیند و حداکثر ظرفیت اشغال فضای باز هم ۳۰ درصد است و این موضوع فارغ از رنگ بندی شهرها اجرا می‌شود. درباره ستادهای تبلیغاتی بر اساس رنگ بندی کرونایی عمل می‌کنیم. ستادی که در شهر زرد تشکیل شود حداکثر ۳۰ نفر در شهر نارنجی ۲۰ نفر و شهر قرمز ۱۵ نفر می‌توانند در فضای بسته ستاد مشغول باشند.

رئیسی ادامه داد: از دوره‌های قبل به یاد داریم یکی از زمان‌هایی که می‌توان شادی و پایکوبی انجام داد زمان انتخابات و جلوی ستادها است که اعلام کردیم ممنوع شود. اگر ممنوع نشود ممکن است مشکل ایجاد کند و خواستیم تا نیروی انتظامی در این باره کمک کند. اینکه ضمانت اجرایی رعایت این پروتکل‌ها چیست، اولاً رئیس ستادهای مرکزی انتخابات و یا هر نامزد طی جلسه‌ای در وزارت کشور توجیه شده و برای نظارت بر ستاد مسئولیت دارند و اگر تخلفی صورت گیرد باید پاسخگو باشند و ناظر عالی وزارت بهداشت است که تخلفات را به وزارت کشور اطلاع می‌دهد و سپس به مراجع قانونی گزارش می‌شود.

وی افزود: شرایط سخت است، اما اصرار بر اجرای پروتکل‌ها داریم تا کوچک‌ترین غفلت موجب بروز موج پنجم نشود. شعار ما این است که “برای مشارکت حداکثری و با شکوه شدن انتخابات نیاز داریم مردم از نظر سلامتی احساس امنیت کنند”؛ بنابراین همه نامزدها باید به این نکته توجه کنند که با امن شدن محیط مردم برای حضور در پای صندوق‌ها خواهند آمد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ممنوعیت پروازها از برخی کشورها هم گفت: در حال حاضر ۲۵ کشور در دنیا وجود دارند که ما ممنوعیت پرواز داریم از جمله هند و پاکستان. لیستی توسط سازمان جهانی بهداشت هر هفته بروز رسانی می‌شود و علاوه بر آن لیست بر اساس منطقه هم ممکن است کشورهایی اضافه کنیم و این لیست را اجرا کنیم.

وی درباره احتمال شیوع بیماری قارچ سیاه در ایران اظهار کرد: به طور کلی از زمانی که کرونا به شکل‌های مختلف خود را نشان می‌دهد برنامه‌ای داریم در سطح بیمارستان‌ها و راهنماهای بالینی مرتباً بروز رسانی می‌شود و تاکنون مورد این چنینی در سطح کشور نداشتیم و حتی در رابطه با ویروس‌های جهش یافته هم محدود به مناطق جنوبی و تحت کنترل است. زمانی که اعلام می‌کنیم ویروس هندی، برزیلی و… است یعنی این همان ویروس ووهان است که جهشی در آن صورت گرفته و تبدیل به سوش غالب در یک کشور شده است و آن کشور آن را گزارش ارائه کرده است. پس می‌توان متصور شد در کشوری همان جهش صورت گیرد یعنی اگر ویروس برزیلی در ایران پیدا کنید الزاماً به این معنی نیست که یک نفر از برزیل به ایران آماده باشد بلکه ممکن است این جهش در همین ویروس ایران شکل گرفته باشد، اما نوع جهش همان جهشی باشد که در برزیل هم وجود دارد. موج چهارم ما کاملاً با ویروس انگلیسی بود که در حال کنترل شدن بود و وضعیت کشور تقریباً با ثبات است.

منبع

تعیین تکلیف سالمندان جامانده از تزریق واکسن کرونا
www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا