زندگی

جهان از واکسن ایرانی حیرت خواهد کرد/نقش بی بدیل مدافعان سلامت

جهان از واکسن ایرانی حیرت خواهد کرد/نقش بی بدیل مدافعان سلامت

وزیر بهداشت بر نقش بی بدیل مدافعان سلامت در مقابله با ویروس منحوس کرونا در کشور تاکید کرد.

جهان از واکسن ایرانی حیرت خواهد کرد/نقش بی بدیل مدافعان سلامت

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی روز شنبه در مراسم رونمایی از مستند شنا با دستهای بسته و عکس مدافعان سلامت، از نقش ممتاز مدافعان سلامت در بحران کرونا سخن گفت.

وی با اشاره به نقش ارزنده مدافعان سلامت در روزهای بحرانی کرونا، افزود: همکاران بنده با اطلاع و آگاهی از خطرات مرگبار ویروس کرونا به جنگ این بیماری رفتند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ به عنوان سال پر بحران کرونا، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ ارز مصرف کردیم گفت: همچنین در سال ۹۸ سیلاب‌های بهاره را تجربه کردیم و بعد از آن مشکلات آنفلوانزا، زلزله و … را داشتیم و همکاران ما خسته از این فشارها در اواخر بهمن ۹۸ وارد بحث کرونا شدند.

نمکی با تاکید بر اینکه ما تاریخ دفاع مقدس را نگاشتیم افزود: بارها گفته ام فرق‌های واضح با دفاع مقدس داشتیم؛ گرچه آنجا هم حماسه‌هایی خلق شد که ماندگارترین صحنه‌های عشق ورزی است. اما این حماسه دو تفاوت عمده با دفاع مقدس داشت؛ ابتدا آنکه در این حماسه و در روزهای اول ژنرال‌ها و سردارهایمان رفتند روی مین.

وی ادامه داد: وقتی ماسک و گان نداشتیم و همه جا را رصد می‌کردیم و به من خبر می‌دادند امشب ساعت ۲ بامداد از مسیر قطر و …محموله می‌رسد اما ساعت دو و نیم زنگ می‌زدند با شرمندگی و یاس که انگلیس و آمریکا و… آمدند و نگذاشتند و بعد از آن من دوباره شرمسار گروهی که قول داده بودم صبح تجهیزات را به شما می‌رسانم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روزهای به شدت سختی گذشت گفت: از روزگار نخست عنوان کردم که جامعه هنرمند کشور را باید درگیر کنیم؛ چراکه شاید این حماسه در تاریخ یک سرزمین و جهان تکرار ناشدنی است. البته این حماسه ویژگی‌های خاص خود را داشت؛ به دلیل اینکه بحث تحریم‌ها نه فقط در بعد تجهیزات پزشکی و دارو، بلکه خزانه و بانک مرکزی هم تهی بود یعنی ما از همه جهات در مضیقه بودیم.

وی با تاکید بر اینکه حماسه‌ای که در جمهوری اسلامی ایران خلق شد، حماسه‌ای بی بدیل و بی نظیر بود، گفت: آمریکایی‌ها حداقل تا ۶ ماه قبل ۱۱۱ میلیارد دلار فقط خرج نظام سلامت کردند غیر از پول‌های هزاران میلیاردی که به معیشت مردم پرداختند؛ انگلیس نیز ۲۲ میلیارد پوند هزینه کرد در حالی که ما از یک میلیاردی که از صندوق گرفتیم، هنوز هم مقدار قابل توجهی از آن را نگرفتیم.

وی افزود: دوستان به دلیل اینکه ممکن است این موضوع در امر نقدینگی و اثر بر اقتصاد، تأثیر منفی بگذارد، آنقدر قطره چکانی این پول را به ما دادند که لب ما از تشنگی حتی لحظه‌ای سیراب نشد اما با این چنین منابع و تحریم‌های ظالمانه ببینید چه افتخاری کسب شد.

نمکی با اشاره به اینکه وقتی ویروس انگلیسی به هر کشوری اعم از انگلیس و فرانسه و … وارد شد، همان هفته اول مریض‌هایشان در زمین‌های چمن و خیابان‌ها بودند، گفت: در جمهوری اسلامی ایران، نه تنها بیمار کووید بلکه بیمار غیرکووید هم پشت در آی سی یو، سرگردان نشد که اگر غیر از این بود هر شب در شبکه‌های خارجی بلوا می‌کردند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مشکلی که برای ارزاق پیش آمد برای دارو و تجهیزات پزشکی پیش نیامد، گفت: یک روز نشنیدید که علیرغم تحریم‌ها، با اینکه با فشار زیاد و دور زدن تحریم‌ها تجهیزاتمان را تهیه می‌کردیم، مشکلی برای دارو و تجهیزات پزشکی پیش بیاید.

وی ادامه داد: من خودم و برای خودم در کارنامه خودم احساس شرم می‌کنم و احساس می‌کنم که به اندازه قطره‌ای از خون شهدا برای نظام جمهوری اسلامی کار نکردم، اما بدانید این روی صحنه، پشت صحنه‌های دلسوزانه‌تری دارد چگونه شد که از ۴ هزار و ۷۵۰ قلم دارو در اوج تحریم مردم سرگردان نشدند و یک دقیقه اتاق عملی تعطیل نشد.

نمکی با تاکید بر اینکه در بدترین شرایط حداقل ۳۰ درصد ظرفیت آی سی یو را خالی داشتیم گفت: در طول یک سال و در اوج تحریم، آی سی یو را دو برابر کرده و ۴۶۰ اکسیژن ساز به بیمارستان‌ها رساندیم و یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه هیج بیماری در پشت بیمارستان نماند، این است که هیچ بیماری به دلیل بی پولی پشت در بیمارستان نماند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار بیمار تبعه افغانستان را رایگان در پیک‌های قبلی بستری کردیم گفت: هیچکس نتوانست بگوید که نوع خدمت رسانی به قوم کرد، لر، بلوچ و… در جمهوری اسلامی ایران متفاوت بود. هیچکس نتوانست بگوید که اکسیژن را به دلیل کمبود امکانات از سالمند برداشتند و به جوانی وصل شد.

نمکی در مورد واکسن گفت: واقعاً کار واکسن و حماسه واکسن سازی کووید که دنیا هم از آن حیرت خواهد کرد، کاری است که حتماً باید هنرمندان ورود کنند. برای واکسن داریم کاری می‌کنیم کارستان و از هفته جاری اثراتش را خواهید دید.

منبع

جهان از واکسن ایرانی حیرت خواهد کرد/نقش بی بدیل مدافعان سلامت
www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا