زندگی

دیدگاه تحلیلگران بین المللی درباره شخصیت امام خمینی (ره)

دیدگاه تحلیلگران بین المللی درباره شخصیت امام خمینی (ره)

تحلیلگران بین‌المللی از شخصیت امام خمینی (ره) می‌گویند.

دیدگاه تحلیلگران بین المللی درباره شخصیت امام خمینی (ره)

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،  در آستانه فرارسیدن سی و دومین سالگرد رحلت امام خمینی ( ره)، بنیان‌گذار كبیر انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از تحلیلگران و صاحب‌نظران بین‌المللی درخصوص شخصیت و تاثیر حركت بزرگ تاریخی ایشان بر معادلات جهان اسلام و دنیا سخن گفته و نقش تفكرات امام راحل(ره)را در تبلور گفتمان‌هایی كه پس از انقلاب اسلامی در منطقه متبلور گردید، مورد بررسی قرار داده‌اند. برخی از این تحلیلگران در این‌خصوص سخن گفته اند:

بیشتربخوانید

تاثیر رهبری امام خمینی(ره) در جهان امروز نیز قابل مشاهده استطلال عتریسی استاد علوم سیاسی دانشگاه بیروت در گفت‌و‌گو با جام‌جم درخصوص نگاه و اندیشه امام خمینی(ره) می‌گوید: من نگاه و تفكر امام خمینی(ره) را محدود به گذشته و زمان حیات ایشان نمی‌دانم، زیرا معتقدم كه نقش تفكر و رهبری ایشان در جهان امروز نیز قابل رصد و مشاهده است.

همگان به‌خوبی می‌دانند كه امام خمینی (ره) شخصیتی تك‌بعدی نبود. ایشان یك رهبر، یك استاد اخلاق، یك سیاستمدار و یك الگو برای كسانی بود كه درصدد دستیابی به یك رهیافت پویا و محكم از دین مبین اسلام بودند. بنابراین، منحصر دانستن امام خمینی(ره) در گذشته، اشتباه است؛ زیرا تفكرات این رهبر بزرگ در زمان حال و آینده نیز ظهور و بروز دارد.

وی افزود: بدیهی است كه تاثیر رهبری و تفكرات امام خمینی(ره) محدود به ایرانیان نبود. ایشان بر تمامی مردم دنیا تاثیرگذار بودند. روش حیات امام خمینی(ره) مورد توجه بسیاری از ملت‌های جهان بود و میلیون‌ها نفر از اندیشه و راه ایشان تاثیر پذیرفتند. چه بسا كسانی كه پس از مشاهده شخصیت و منش و افكار امام خمینی(ره) به دین مبین اسلام گرویدند، اما حتی یك بار نیز ایشان را از نزدیك مشاهده نكرده بودند. این مساله، نشان‌دهنده شخصیت خاص امام خمینی(ره) و تاثیری است كه ایشان نه‌تنها بر ایرانیان و كل مسلمانان، بلكه بر سایر مردم دنیا گذاشته‌اند.

ایمان امام خمینی(ره) به پیروزی انقلاب اسلامی منحصر به فرد بودریچارد فالك استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریكا كه سابقه دیدار با حضرت امام خمینی(ره) در نوفل‌لوشاتو (در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی) را نیز داشته است، درخصوص ملاقات خود با بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران می‌گوید: باید بگویم كه ایمان آیت‌ا… خمینی به هدف و مسیری كه آن را جهت به ثمر نشاندن انقلاب اسلامی برگزیده بود، منحصر به‌فرد و عمیق بود. در صحبت‌هایی كه با ایشان در فرانسه و در هفته‌های قبل از پیروزی انقلاب ایران داشتم، ایشان به صورت مكرر بر واژه انقلاب اسلامی تاكید داشتند. این موضوع به خودی خود، نشان می‌دهد كه ایشان به صورت هدفمند و در عین حال، با تكیه بر مؤلفه‌های مذهبی و فرهنگی، به دنبال پیروزی انقلاب بود. این تحلیلگر آمریكایی افزود: آیت‌ا… خمینی به معنای واقعی و حقیقی، یك انقلابی تمام عیار بودند. برای ایشان اهمیتی نداشت كه در غرب، انقلابیون در ایران را متهم به ضدیت با سكولاریسم و لائیسیته كنند زیرا اساسا انقلابی كه آیت‌ا… خمینی درصدد تحقق آن در ایران بود، سنخیتی با این مفاهیم نداشت. ایشان بارها اعلام كرده بودند كه قصد دارند آزادی و صلابت را برای مردم ایران به ارمغان بیاورند و در این مسیر همواره استوار ماندند.

امام خمینی(ره) قدس را قلب تپنده جهان اسلام دانستندعدنان منصور، وزیر امورخارجه سابق لبنان در گفت‌و‌گو با جام‌جم، به توجه و تاكید ویژه حضرت امام خمینی (ره) بر آرمان آزادی فلسطین و قدس شریف اشاره كرده و می‌گوید: امام خمینی(ره) با تمامی اعتقاد و ایمان خود، به دنیا اثبات كرد كه قدس قلب تپنده جهان اسلام است. ایشان با تكیه بر آزادی فلسطین از چنگال رژیم صهیونستی و متعاقبا پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به تمام معنا منطقه را دگرگون ساختند و حیات مقاومت را وارد مرحله‌ای جدید كردند. امروز، استكبارستیزی ملت ایران، آن هم با گذشت بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، معلول همین نگاه عمیق امام خمینی( ره) است. وزیر خارجه سابق لبنان افزود: امام خمینی(ره) به ملت‌های منطقه تاكید كرد كه لحظه‌ای استكبارستیزی را متوقف نكنند و زیر بار ظلم و اشغالگری نروند. این تاكید و ایمان ایشان، نقش به‌سزایی در تبلور گفتمان مقاومت و اضلاع و جوانب مختلف آن داشته است. بسیاری از پیروزی‌هایی كه امروز در منطقه و در مقابل رژیم صهیونیستی شاهد هستیم، بر گرفته از همان نگاه و هدف مقدس است.

آیت‌ا… خمینی انقلاب اسلامی را به یك الگو در جهان تبدیل كرداستفان لندمن، تحلیلگر آمریكایی نیز در گفت‌و‌گو با جام‌جم، به بعد الگوپردازی انقلاب اسلامی ایران و نقش رهبری امام خمینی(ره) در تثبیت این الگو اشاره كرده و می‌گوید: امروز انقلاب اسلامی ایران در دنیا تبدیل به یك الگو شده و پس از سال‌ها، شاهد استمرار حركت موثر آن در منطقه غرب آسیا هستیم. در تحلیل این روند، قطعا باید بر روی تفكرات استعمارستیزانه و مذهبی آیت‌ا… خمینی و شخصیت خاص ایشان متمركز شویم. رهبری آیت‌ا… خمینی به گونه‌ای بود كه از انقلاب اسلامی ایران در دنیا یك الگو ساخت. الگو و چارچوبی كه محدود به سال 1978 (زمان پیروزی انقلاب اسلامی) نبود و تا به امروز، شاهد بازخوانی آن هستیم. لندمن در ادامه می‌گوید: آیت‌ا… خمینی هم در كسوت یك ایده‌پرداز كه دارای نظریاتی محكم برای اداره جامعه و جهان اسلام بود و هم در كسوت یك رهبر معنوی و سیاسی، مهم‌ترین نقش را در تثبیت این الگوها ایفا كرد. این دقیقا همان موضوعی است كه در تحلیل انقلاب اسلامی ایران و پدیده‌هایی كه در دل این انقلاب تعریف شده و می‌شوند، نباید نادیده انگاشته شود.

منبع: روزنامه جام جم 

انتهای پیام/

منبع

دیدگاه تحلیلگران بین المللی درباره شخصیت امام خمینی (ره)
www.yjc.news

دکمه بازگشت به بالا