زندگی

راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت‌الله بهجت به پدر چه بود؟/ از توصیه عجیب تا ضبط‌صوتی که هیچ‌وقت خاموش نشد!+ فیلم

-

راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت‌الله بهجت به پدر چه بود؟/ از توصیه عجیب تا ضبط‌صوتی که هیچ‌وقت خاموش نشد!+ فیلم

احمد شریف‌زاده کارگردان مستند «آن مرد بسیار» ضمن تعریف یک خاطره، راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت‌الله بهجت به پدر را بیان کرد.

راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت‌الله بهجت به پدر چه بود؟/ از توصیه عجیب تا ضبط‌صوتی که هیچ‌وقت خاموش نشد!+ فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله محمدتقی بهجت از عارفان نامدار، استاد اخلاق و مرجع تقلید برجسته کشور بود که در سن 93سالگی در شهر قم درگذشت. از کرامات اخلاقی و ویژگی‌های مثبت ایشان نقل‌های بسیاری شده است.

مستند «آن مرد بسیار» به‌کارگردانی احمد شریف‌زاده، داستان زندگی این عالم ربانی به‌روایت فرزند ایشان است. این مستند چند روز قبل و به‌مناسبت سالروز رحلت این عالم وارسته از تلویزیون پخش شد.

احمد شریف‌زاده کارگردان مستند «آن مرد بسیار» درباره شکل‌گیری ایده ساخت این مستند گفت: از سال‌های آخر حیات آیت‌الله بهجت که مجموعه‌ای تاریخ شفاهی درباره ایشان ضبط می‌کردم، شخصیت حاج علی آقا، فرزند ایشان، برایم جذاب بود. او در 40 سال پایانی عمر پدر، خودش را وقف آقا کرده بود و سعی می‌کرد تمام‌وقت در خدمت ایشان باشد. به‌واسطه این همراهی، او شاهد و راوی بی‌واسطه دست‌اولی محسوب می‌شد.

این مستندساز در خصوص توصیه علامه جعفری نسبت به حفظ گفته‌های آیت‌الله بهجت توضیح داد: اوایل دهه 1360 علامه محمدتقی جعفری فیلسوف و چهره علمی شناخته‌شده، در یکی از دیدارهایشان با آیت‌الله بهجت هنگام خروج به علی آقا می‌گوید: «پیش پدرت باش و هرچه می‌گوید را بنویس حتی اگر به‌نظر مهم نباشد، هرچند 100 سال یک بار خدا انسانی همچون آیت‌الله بهجت را می‌فرستد تا برای بندگان اتمام حجت باشد…»، علی آقا اهتمام جدی به‌خرج می‌دهد و بسیاری از نکاتی را که از پدر می‌شنود و خاطراتش را می‌نویسد؛ حتی بسیاری از گفته‌های ایشان را با نوار کاست ضبط می‌کند.

مستند , سینما , آیت الله بهجت(ره) ,

وی ادامه داد: بهار امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن مراسم سالگرد و بزرگداشتی برای آیت‌الله بهجت، تصمیم گرفتیم مستندی کوتاه درباره او بسازیم. با توجه به آرشیو خوبی که از مرحوم آیت‌الله بهجت در دفتر حفظ و نشر آثار ایشان وجود داشت و پژوهشی که از گذشته درباره مبانی فکری ایشان داشتیم، به ایده‌ای برای ساخت «آن مرد بسیار» رسیدیم.

کارگردان مستند «آن زمستان» با تأکید بر این که باید در مدت زمانی کوتاه، مستندی ساده ساخته می‌شد، تصریح کرد: با توجه به سابقه‌ای که از آقازاده آیت الله بهجت (علی‌آقا) در همراهی‌شان با پدر داشتیم و تا به حال مستندی تنها با روایت ایشان ساخته نشده بود، علی‌آقا را برای روایت مستند «آن مرد بسیار» انتخاب کردیم. متأسفانه او چند ماه درگیر ویروس کرونا بود و بسیار آسیب دیده بود، تا حدی که تنها امکان نیم ساعت صحبت در طول شبانه‌روز داشت. خوشبختانه با وجود این شرایط، علی‌آقا حضور در مستند ما را پذیرفت و بالای دو ساعت گفت‌و‌گویی ساده و روان با ایشان داشتیم.

شریف‌زاده افزود: در بخش دوم سراغ گفت‌وگوهای آقای بهجت که کمتر شنیده شده بود، رفتیم؛ از جمله این که ایشان با زبانی ساده بسیاری از مسائل را تشریح و آرامش و قُرب الهی را تعریف می‌کنند. خوشبختانه این مستند 50دقیقه‌ای بسیار خوب دیده شد و تا به حال از شبکه‌های مستند، افق، یک، چهار و سیمای استان‌ها بارها پخش شده است.

وی با ابراز اینکه «آن مرد بسیار» مقدمه‌ای برای ساخت مجموعه مستندی بلند از زندگی آیت‌الله بهجت است، توضیح داد: علاقه‌مندم اگر خدا بخواهد و شرایطی فراهم شود مجموعه مستندی بلند در مورد نگاه، روحیه عرفانی، مبانی فکری و اخلاقی آیت‌الله بهجت بسازم که روایتی فراتر از بیوگرافی ایشان است.

عوامل تولید «آن مرد بسیار» عبارت‌اند از: کارگردان و تهیه‌کننده: احمد شریف‌زاده، مدیر فیلمبرداری: سیدمحمود حسینی، تدوین و صداگذاری: محمد امین محقق‌راد، پژوهش: حسن ابراهیم‌زاده، صدابردار: مجتبی آقاپور، گرافیک: عبدالمهدی آگاه‌منش، تهیه‌شده در شبکه مستند با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله بهجت.

انتهای پیام/ر+

منبع

راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت‌الله بهجت به پدر چه بود؟/ از توصیه عجیب تا ضبط‌صوتی که هیچ‌وقت خاموش نشد!+ فیلم
www.tasnimnews.com

دکمه بازگشت به بالا