زندگی

رایج‌ترین فوبیاهای دنیا؛ مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟

رایج‌ترین فوبیاهای دنیا؛ مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟

در ادامه، فهرستی شامل ۱۰ مورد از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا را ارائه می‌دهیم؛ فهرستی که موارد آن براساس میزان شیوع این فوبیاها مرتب شده است.

رایج‌ترین فوبیاهای دنیا؛ مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟

فوبیا احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای است که به‌دلیل ترس‌هایی واقعی یا خیالی ایجاد می‌شود. گاهی این ترس برای فردِ دچار فوبیا غیرقابل‌تحمل است. حتی گاهی این افراد تصور می‌کنند عاملی که موجب ترس و وحشت آنها شده است، زندگی‌شان را تهدید می‌کند. باوجود این، از دیدگاه دیگران، این ترس‌های غیرعادی و غیرمنطقی بسیار جالب هستند. در ادامه، فهرستی شامل ۱۰ مورد از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا را معرفی کرده‌ایم؛ فهرستی که موارد آن براساس میزان شیوع این فوبیاها مرتب شده است. با شمارش معکوس، در پایان به فوبیایی می‌رسیم که بیش از تمام موارد این فهرست، در میان مردم جهان شایع است و افراد بیشتری را درگیر کرده است. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با ترس‌هایی عجیب، غیرمنطقی و گاهی خنده‌دار آشنا شوید.

انزجار زیست‌شناختی و ترس‌های آموخته‌شدهٔ فرهنگی دلایل اصلی «تریپوفوبیا» هستند. تریپوفوبیا ترسی شدید و غیرمنطقی از سوراخ‌ها و حفره‌هاست.

رایج ترین فوبیاهای دنیا - تریپوفوبیا یا ترایپوفوبیا

این ترس برای افراد عادی، غیرمنطقی و عجیب به‌نظر می‌رسد. فرد مبتلا به این فوبیا صرفا با دیدن یا فکر کردن به سوراخ‌ها دچار وحشت‌زدگی یا حملات پانیک می‌شود. در نتیجه، این افراد از چیزهایی مانند مرجان، اسفنج، پوست، گوشت، شانهٔ عسل خشک‌شده و هر چیز دیگری که از سوراخ‌ها تشکیل شده باشد، دوری می‌کنند. برای این افراد، سوراخ‌ها ظاهری نفرت‌انگیز و ناخوشایند دارند و آنها برای دوری از این سوراخ‌ها هر کاری می‌کنند.

تقریبا ۶٫۵ درصد جمعیت جهان به «اروفوبیا» یا ترس از پرواز دچار هستند. این ترس معمولا با ترس‌های دیگری مرتبط است، ترس‌هایی مانند آگورافوبیا (Agoraphobia، ترس از ناتوانی در فرار [از مکان‌های باز]) و تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا (Claustrophobia، ترس از فضاهای کوچک و محدود). طبیعی است که این ترس بر زندگی کاری و شخصی فرد تأثیر می‌گذارد، زیرا مسافرت هوایی برای او غیرممکن است. در این افراد حتی فکر کردن به پرواز هم می‌تواند موجب پریشانی شدید شود و حالت‌هایی مانند حالت تهوع و حملهٔ پانیک را در آنها ایجاد کند.

«میسوفوبیا» ترس بیش‌ازحد از میکروب‌ها و آلودگی‌هاست. این فوبیا معمولا با اختلال وسواس فکری و عملی (اختلال وسواس جبری، obsessive compulsive disorder) ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به میسوفوبیا به اختلال وسواس جبری نیز دچار هستند که در نتیجهٔ آن ممکن است در حمام کردن یا شستن دست‌های‌شان زیاده‌روی کنند. این ترس ناسالم و بیمارگونه از میکروب‌ها موجب می‌شود که فرد از آلودگی موادغذایی یا تماس پیدا کردن با مایعات بدن افراد اطراف خود نیز بترسد. میسوفوبیا عوارض فراوانی دارد، زیرا این افراد تلاش می‌کنند که از موقعیت‌های اجتماعی دوری کنند. انزوا از نشانه‌های معمول این فوبیاست. این فوبیا می‌تواند موجب فوبیاهای دیگری مانند آگورافوبیا و انواع اختلالات اضطراب شود.

رایج ترین فوبیاهای دنیا - تنگنا هراسی یا کلاستروفوبیا

«کلاستروفوبیا» نیز یکی از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. تقریبا ۵ تا ۷ درصد جمعیت جهان به این فوبیا دچار هستند. این فوبیا معمولا با ترس از خفگی یا محدودیت مرتبط است. متخصصان و دانشمندان مطالعات فراوانی دربارۀ این فوبیا انجام داده‌اند، ولی متأسفانه تنها ۲ درصد افراد مبتلا به این فوبیا به‌دنبال درمان آن هستند. معمولا کلاستروفوبیا با کلیسروفوبیا (Cleithrophobia / ترس شدید از در دام افتادن و در جایی گیر افتادن) اشتباه گرفته می‌شود.

طوفان و رعدوبرق پدیده‌ای طبیعی است که در بسیاری از بخش‌های جهان اتفاق می‌افتد. طوفان می‌تواند به‌شدت موجب ناتوانی و آزار افراد مبتلا به «استرافوبیا» شود. بیشتر افراد مبتلا به این فوبیا کودکان هستند؛ البته گاهی این فوبیا تا بزرگ‌سالی نیز ادامه پیدا می‌کند. حتی وحشی‌ترین و درنده‌ترین حیوانات نیز به‌شدت از تندر و آذرخش می‌ترسند و پنهان شدن واکنشِ دفاعی طبیعی آنهاست. نام دیگر استرافوبیا «برونتوفوبیا» (Brontophobia) است. این فوبیا تقریبا ۲ درصد مردم آمریکا را درگیر کرده است. خوشبختانه این فوبیا قابل‌درمان است و روش‌های درمانی فراوانی برای آن وجود دارد.

«سینوفوبیا» یا ترس شدید از سگ‌ها یکی از رایج‌ترین فوبیاهای حیوانات در سرتاسر جهان است. تقریبا ۳۶ درصد افراد مبتلا به این فوبیا سعی می‌کنند این ترس خود را درمان کنند و بیشتر آنها از گربه نیز می‌ترسند. ترس شدید از سگ‌ها مشکل‌سازتر از ترس از عنکبوت‌ها یا مارهاست، زیرا سگ‌ها بیشتر از این جانواران در مناطق مسکونی و محیط اطراف ما حضور دارند. زنان تقریبا ۷۵ درصد از افراد دچار سینوفوبیا را تشکیل می‌دهند؛ البته این ترس در مردان نیز وجود دارد. معمولا این ترس در کودکی شروع می‌شود، ولی بیماران زیادی نیز وجود دارند که این ترس آنها در دوران بزرگ‌سالی ایجاد شده است.

رایج ترین فوبیاهای دنیا - آگورافوبیا یا ترس از فضاهای باز یا شلوغ

تقریبا از هر ۱۰۰ آمریکایی، ۲ نفر به «آگورافوبیا» مبتلا است. این فوبیا مشکلات زیادی در زندگی فرد ایجاد می‌کند، زیرا موجب می‌شود که از رفتن به مرکزخرید، بازار، تئاتر و سایر مکان‌های شلوغ و همچنین زمین‌های باز اجتناب کند. این افراد صرفا با فکر کردن یا دیدن چنین فضاهایی (که حس می‌کنند فرار کردن از آنها دشوار است) دچار وحشت شدید می‌شوند. آگورافوبیا دور باطلی ایجاد می‌کند، زیرا فردِ مبتلا از ایجاد حملهٔ پانیک می‌ترسد و همین افکار او منجر به حملهٔ پانیک می‌شوند. محدود کردن فعالیت‌ها و دوری کردن و رفتار اجتنابی به بخشی از زندگی این افراد تبدیل می‌شود. بنابراین افسردگی یکی از نشانه‌های رایج این فوبیاست.

ترس از ارتفاع یا «آکروفوبیا» یکی از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. این فوبیا ترسی غیرمنطقی از ارتفاع و سقوط است (حتی زمانی که فرد در ارتفاع زیادی قرار ندارد). آکروفوبیا موجب می‌شود که فرد به‌شدت مضطرب یا وحشت‌زده شود و نتواند از جایی که از آن بالا رفته است، پایین بیاید. در مواردی از آکروفوبیا، حتی زمانی که فرد از صندلی بالا و پایین می‌رود نیز دچار حملهٔ پانیک می‌شود. تقریبا ۱۰ درصد مردم آمریکا به آکروفوبیا دچار هستند.

ترس از مار یا «اوفیدیوفوبیا» دومین حیوان‌هراسی یا زوفوبیایِ (zoophobia) رایج در جهان است که در فهرست ما، درست بعد از رایج‌ترین فوبیا قرار می‌گیرد. این فوبیا تقریبا در یک‌سوم بزرگ‌سالان وجود دارد. ترس از مار نیز مانند فوبیای شمارهٔ یک این فهرست، در تکامل ما ریشه دارد، چون ترس از مارهای سمی برای بقای ما ضروری است. اوفیدیوفوبیای شدید می‌تواند بر زندگی فرد تأثیر نامطلوبی بگذارد، زیرا موجب می‌شود که از پیاده‌روی و چادر زدن در طبیعت و فعالیت‌های مشابه اجتناب کند. حتی ممکن است فرد از مارها و سایر خزندگان موجود در فروشگاه‌های حیوانات خانگی نیز بترسد.

و اما مورد بعدی، فوبیای شماره یک فهرست ما و رایج‌ترین فوبیا در تمام دوران‌هاست.

رایج ترین فوبیاهای دنیا - عنکبوت هراسی یا آراکنوفوبیا

عنکبوت‌هراسی یا «آراکنوفوبیا» فوبیای شمارهٔ یک در فهرست ما از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. این فوبیا ترس شدید و بیش‌ازحد از عنکبوت‌ها یا سایر تنندگان (عنکبوتیان) مانند عقرب‌ها است. عنکبوت‌هراسی یکی از رایج‌ترین فوبیاهای حیوانات در جهان به‌شمار می‌رود. معمولا علت این ترس تکاملی است، زیرا بعضی از گونه‌های عنکبوت‌ها مرگ‌بار هستند و این ترس واکنشی طبیعی در انسان برای زنده ماندن است. معمولا افراد مبتلا به آراکنوفوبیا تلاش زیادی می‌کنند تا مطمئن شوند محیط آنها خالی از عنکبوت است. این وسواس و تلاش آنها موجب می‌شود که زحمت و دردسر زیادی برای خود ایجاد کنند.

متأسفانه فوبیا مشکل نسبتا رایجی است و بسیاری از ما دست‌کم به یک مورد از ترس‌های موجود در این فهرست (تا حدی) دچار هستیم. شما چطور؟ آیا شما نیز دچار فوبیا هستید یا در اطرافیان خود کسی را می‌شناسید که به‌شکلی غیرطبیعی و غیرمنطقی از چیزی بترسد؟ خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربه‌های‌تان را با ما در میان بگذارید.

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

خب اونقدی که فکر می کردم ترسناک نبود

سلامممنون از مطلب مفید شمامن مبتلا به تریپوفوبیا هستم و از طریق سایت شما متوجه شدم که این نوعی فوبیا است و طبیعیهدرمورد آمار جهانی این فوبیا اطلاعی دارید؟

سلام دوست عزیزاز لطفتون سپاسگزارم و خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. متأسفانه آمار جدیدی درمورد افراد مبتلا به این فوبیا پیدا نکردم.موفق باشید

سلام سایت جالبی است ممنونم از داده های خوب شما ، من آمادگی دارم تا مطالب نابی را در حوزه حقوقی و قضایی در اختیار این وب سایت برای بهره برداری مخاطبان عزیز شما قرار بدم. متشکرم.

سلام دوست عزیزخوشحالیم که مطالب سایت موردتوجه‌تون قرار گرفته. در صورت تمایل برای همکاری می‌تونید از قسمت همکاری با ما اقدام کنید.موفق باشید

پربازدیدترین مطالب ترین های جهان

فیلم هایی که باید دید؛ ۲۵ فیلم برتر قرن ۲۱ تاكنون كه حتما باید ببینید

بهترین فیلم های عاشقانه جهان؛ ۳۱ فیلم رمانتیک که عشق را به شما هدیه…

بهترین فیلم های 2018‌ که شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کنند

بهترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلم معروف دنیا که حداقل یک بار باید ببینید

بهترین فیلم های ترسناک جهان که دلهره و ترس را به جان‌تان می‌اندازند

آخرین مطالب

بهترین مشاغل برای افراد درونگرا؛ معرفی ۲۵ شغل پردرآمد

بهترین فیلم های کریستوفر نولان؛ معرفی ۱۰ فیلم پربیننده از این کارگردان انگلیسی

ورق خشک کن چیست؟ ۹ کاربرد ورق خشک کن که احتمالا نمی‌دانید

زندگی بعد از ۳۰ سالگی چگونه خواهد بود؟ تجربه شخصی جو توچی، یک طراح گرافیک

طرز تهیه مربای توت فرنگی به‌صورت مرحله به مرحله + پاسخ به سوالات رایج

ترین های جهان

بهترین رمان های عاشقانه که حس عشق را در شما زنده می‌کنند

رایج‌ترین فوبیاهای دنیا؛ مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟

بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه‌ گذاری کدام‌اند؟

۹ فیلم پرجستجوی گوگل در سال ۲۰۲۰؛ مردم دنیا بیشتر به‌دنبال چه…

موفق‌ترین زنان کارآفرین جهان را بشناسید

فیلم هایی که باید دید؛ ۲۵ فیلم برتر قرن ۲۱ تاكنون كه حتما باید ببینید

منبع

رایج‌ترین فوبیاهای دنیا؛ مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟
www.chetor.com

دکمه بازگشت به بالا