زندگی

شانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

شانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

استانها – ایرنا – ممنوعیت سفر بین استانی که با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از ۱۲ خرداد آغاز و قرار شد تا هفدهم ادامه یابد براساس پایش های خیابانی و شهری نتوانست آنطور که باید مانع از سفرهای غیر ضرور برخی از هموطنان شود.

شانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

به گزارش ایرنا ، ستاد ملی مقابله با کرونا برای اعمال مصوبه ممنوعیت سفرهای بین استانی حتی جرایم یک میلیونی نیز برای تردد خودروها در شهرهای قرمز و ۵۰۰ هزار تومانی برای شهرهای نارنجی و زرد در نظر گرفت چرا که مسوولان ستاد ملی کرونا معتقدند سفر کمتر، تردد کمتر و تجمع کمتر می‌تواند در کنترل بیماری موثر باشد.

عادی انگاری و سفر رفتن در تعطیلات به ویژه به استان‌های پرخطر اقدام خطرناکی است که می‌تواند منجر به شیوع ویروس های جهش‌ یافته شود و روند ابتلا و فوتی ها را یکبار دیگر صعودی کند و تلاش های صورت گرفته برای نزولی کردن قله چهارم پیک کرونا را بی ثمر سازد.

سفرهای بین استانی که امروز رو به پایان است  در شرایطی با بی توجهی به پروتکل های بهداشتی انجام شد که شیوع ویروس کرونا به ویژه نوع هندی و انگلیسی در برخی استان های جنوبی کشور طی یک هفته گذشته رو به افزایش بوده است و طبق گفته مسوولان بهداشت و درمان، شرایط کرونایی برخی از این استان ها از مرحله بحران فراتر رفته و احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ وجود دارد.

شرایط شکننده وضعیت شیوع کرونا هم اکنون بیش از هر زمان دیگری رعایت پروتکل های بهداشتی را به هموطنان یاداوری می کند چرا که تنها راه قطع زنجیره بیماری کشنده کووید.۱۹ اجتناب از دورهمی ها و رعایت فاصله اجتماعی است تا با واکسیناسیون اکثر جمعیت کشور،  شرایط به پایداری و مرگ و میرها کنترل و به صفر برسد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه نیز از فوت ۱۲۲ نفر دیگر بر اثر بیماری کووید خبر داد و اعلام کرد که با جانباختن این تعداد در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان این بیماری در ایران به ۸۱ هزار و ۶۳ نفر رسید.

براساس این گزارش  از دیروز تا امروز (۱۶خرداد ۱۴۰۰) براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۶۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۰۲۷ نفر از آنها بستری و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۳۶۳ نفر رسید.

 تاکنون ۴ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۷۸۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۶۱۹ هزار و ۷۹۵ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و۸۲۳ هزار و۵۷۹ دوز رسیده است.

کرونای افریقایی و انگلیسی 

در حالی که ساده انگاری و بی توجهی به پروتکل ها عامل شیوع کرونای جهش یافته است و می تواند شرایط بحرانی در کشور حاکم کند از لارستان از توابع فارس گزارش شد که  ۹ نفر در روستای بریز مبتلا به کرونای آفریقایی و انگلیسی شده اند.

گفته شده است که  این روستا قرنطینه کامل شده و وضعیت در استان های همجوار با شهرهای جنوب فارس قرمز و بسیار شکننده و شمار مبتلایان نیز روی موج فزآینده قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان در همین راستا اعلام کرد:وضعیت در برخی مناطق همچون روستاهای بریز و کرمستج لارستان ، فیشور و هرم قرمز و یا سیاه کرونایی است و شرایط در بسیاری مناطق دیگر نیز ناپایدار و خطرناک پیش می رود.

وحید یگانه اظهار داشت: با وجود این شرایط و همچنین تجربه های تلخ گذشته به همه مردم فهیم لارستان و شهرهای جنوبی فارس هشدار می دهیم که احتمال ورود به موج پنجم کرونایی در منطقه طی روزهای آینده دوراز دسترس نیست و مردم باید همچنان پایبند به رعایت اصول و موازین بهداشتی باشند.

وی با هشدار جدی از مردم لارستان و شهرهای جنوبی فارس خواسته تا از هرگونه سفر به استان های همسایه از جمله هرمزگان حداقل تا عبور از وضعیت هشدار و قرمز آن استان پرهیز کنند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی  نیز در خبری گفت که  ۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند.

 دکتر سید احمد هاشمی با بیان اینکه در این بازه زمانی یکی از بیماران جان خود را از دست داد افزود: در روز جمعه نیز فوت یک نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان به ثبت رسید.

وی یادآور شد: هم اکنون ۲۰۴ بیمار با علایم بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

هاشمی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد مردم استان ماسک می زنند، خاطرنشان کرد: برخی افراد با وجود اینکه در وضعیت شکننده ای به سر می بریم اما همچنان نسبت به زدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی کم توجهی می کنند.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان  حدود ۲ هفته است که از شدت شیوع کرونا و شمار مبتلایان، بستری شدگان و جانباختگان در ساوه و زرندیه کم شده است اما آنچه در این شرایط بر دامنه خطر بروز پیک بعدی می افزاید، عادی انگاری و بی خیالی مردم است.

با اینکه طبق نقشه رنگ بندی مناطق مختلف کشور از حیث شیوع کرونا، ساوه در وضعیت نارنجی و زرندیه در شرایط زرد قرار دارد، اما ضعف در رعایت پروتکل های بهداشتی و عادی انگاشتن شرایط از سوی شهروندان، اصناف و سایر مراکز از جمله تالارها، مراکز ورزشی و تفریحی سبب شد تا سخنگوی دانشکده علوم پزشکی زنگ هشدار را به صدا در آورد.

دکتر «محمود کریمی» گفت: تا ۱۵ روز پیش شمار مبتلایان به کرونا در ساوه و زرندیه تا ۴۰ نفر در شبانه روز کاهش یافته بود اما در روزهای اخیر این تعداد دست کم سه برابر و حتی تا مرز ۱۴۰ نفر در هر ۲۴ ساعت افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: نتیجه بی خیالی برخی افراد و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در جامعه به خصوص استفاده نکردن از ماسک سبب شده که ورق برگردد و شدت شیوع کرونا افزایش یابد.

به گفته او نتیجه تاسف بار این رفتارها را تا ۲ هفته آینده می توان شاهد بود زیرا بر شمار بستری شدگان که اکنون حدود ۷۰ نفر بطور ثابت است، اضافه می شود.

سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه حتی از احتمال تغییر شرایط شهرستان زرندیه که اینک در وضعیت زرد قرار دارد، خبر داد و گفت: مرکز ۱۶ ساعته این شهرستان تا ۲ هفته پیش در شیفت های بعدازظهر و روزهای تعطیل غیرفعال بودند اما اخیرا به صورت تمام وقت و بدون وقفه دایر هستند و پذیرای مبتلایان به کرونا هستند.

وی تاکید کرد: در صورتی که همچنان شاهد رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان ساوه و زرندیه باشیم ممکن است بار دیگر این شهرستان ها از رنگ بندی نارنجی و زرد به سمت قرمز و نارنجی سوق داده شوند.

دکتر کریمی اظهار کرد: برخی افراد که یک نوبت واکسن تزریق کرده اند به گمان اینکه ایمن شده اند، بدون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در محیط اجتماعی وارد می شوند این در حالیست که باید نوبت دوم واکسن را دریافت کنند تا به ضریبی مطمئن از ایمنی برسند.

 در همین حال خبری از بوشهر رسید و مجری طرح آزمایشی واکسن ایرانی برکت در استان گفت: فاز سوم طرح ملی واکسن ایرانی برکت با تزریق به نخستین گروه از داوطلبان شرکت در این طرح تحقیقاتی، به شکل رسمی در این استان آغاز شد.

 دکتر کتایون وحدت اعلام کرد: پس از گذشت ۴۸ ساعت از انجام معاینه‌ها و آزمایش‌های لازم، از داوطلبان گروه نخست برای تزریق واکسن دعوت به عمل آمد.

وی ادامه داد: نخستین گروه از داوطلبان روز ۱۳ خرداد ماه با حضور در محل اجرای طرح و انجام آزمایش‌های لازم و تکمیل فرم‌های ثبت نام نسبت به مراحل اجرای طرح آموزش‌های لازم را دریافت کردند. وحدت اضافه کرد: با آماده سازی فضای مناسب و فراهم شدن زیر ساخت‌های لازم، مجموعه کلاس‌های زنده یاد دکتر سید علی طبیب واقع در سایت مرکزی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به عنوان محل اجرای این طرح ملی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اجرا شدن فاز سوم کار آزمایی واکسن کووایران برکت در ۶ شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، اصفهان و بوشهر، افزود: با توجه به استقبال خوب متقاضیان برای شرکت در این طرح ملی، نام نویسی از دیگر علاقمندان در بوشهر همچنان ادامه دارد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان هم گفت: با افزوده شدن ۱۹۴ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۳۹ هزار و ۱۴۴ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: هم‌اینک ۲۵۵ بیمار حاد تنفسی و ۱۳۰نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند. 

وی ادامه داد: همچنین با فوت ۹ مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۳۵۸ نفر رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مردم تقاضا کرد: در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

وی بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

هاشمی گفت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد ابتلا در سطح استان را شامل می‌شود

رییس مرکز بهداشت خوزستان هم در خبری گفت که روند کاهشی موارد ابتلا به کرونا، در یکی، ۲ روز گذشته کند شده به گونه ای که وضعیت ۲ شهرستان خوزستان قرمز و خطر قرمز شدن دیگر نقاط استان نیز وجود دارد.

دکتر سیدمحمد علوی اظهار داشت: اخباری در خصوص افزایش تعداد بیماران و قرمز شدن شهرهای استان های جنوبی کشور همچون هرمزگان، بوشهر و کرمان به گوش می رسد که بسیار نگران کننده است.

وی افزود: گرم شدن هوا و زندگی اجباری در فضای بسته اتاق آن هم زیر کولر مزید بر علت شده و به انتشار ویروس کمک می کند که از این بابت نگران هستیم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۵۳ درصد موارد بیماری در خانواده و دورهمی های خانوادگی رخ می دهد و هیچ نشانه ای از توجه خانواده ها به این موضوع و اجتناب از آن مشاهده نمی شود.   وی افزود: ۲۰ درصد موارد بیماری در مراکز خرید، اماکن عمومی، بازارچه ها و پاساژها گزارش می شود که درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن حدود ۶۰ درصد است البته این میزان درصد در حاشیه شهر و بازارچه های محل عرضه کالا کمتر از ۳۰ درصد است.

علوی خطاب به مردم خوزستان گفت: ما از گرفتار شدن در امواج کرونا تاکنون کم آسیب ندیده ایم و جامعه ما تحمل موج دیگر کرونا را ندارد لذا باید با واکسیناسیون خود و بستگانمان طبق سند ملی و رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، ماسک زدن و اجتناب از دورهمی  و تجمع به کرونای منحوس فرصت بازگشت دیگری را ندهیم.

 مدیرکل بهزیستی ایلام هم عنوان کرد که پوشش واکسیناسیون کرونا در مراکز توانبخشی و مراقبتی این استان تاکنون ۷۸.۵ درصد است.

زهرا همتی افزود: تزریق واکسن کرونا تاکنون برای ۳۷۷ نفر سالمند، افراد دارای معلولیت، بیمار روانی و کارکنان شاغل در شش مرکز این اداره انجام شده است.

وی با بیان اینکه تزریق واکسیناسیون این افراد طی دومرحله انجام گرفته است، افزود: مرحله اول ویژه سالمندان و کارکنان به تعداد ۸۹ نفر بوده که دوز دوم نیز تزریق و مابقی مددجویان تاکنون دوز نخست را دریافت کرده اند.

به گفته‌وی، فاز سوم واکسیناسیون جامعه هدف این اداره کل ویژه ساکنان کمپ ها، مراکز اورژانس ومراکز روزانه توانبخشی است.

مدیرکل بهزیستی ایلام یادآور شد: به محض اعلام دانشگاه علوم پزشکی و اعلام سهمیه استان، تزریق واکسیناسیون این گروه‌ها نیز انجام خواهد شد.

وی علت عدم تحقق پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون مددجویان ساکن در مراکز این اداره کل را وجود افراد زیر ۱۸ سال عنوان کرد که بر اساس پروتکل نباید تزریق واکسیناسیون آنها انجام شود.

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نیز در گفت و گویی اظهار کرد : با افزایش موارد ابتلا در شهرستان سامان طی ۱۰ روز اخیر این شهرستان از وضعیت زرد شیوع کرونا به وضعیت نارنجی یا پرخطر تغییر رنگ داد.

سید راشد جزایری  افزود: بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، شهرستان‌های کوهرنگ، خانمیرزا و بن در وضعیت زرد(خطر متوسط) و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند.

وی ادامه داد: اگر چه موارد ابتلا در شهرستان سامان طی روزهای اخیر افزایش داشته است اما در مجموع شیوع کرونا در استان روند کاهش خود را حفظ کرده است.

جزایری تصریح کرد: در مقایسه با اوج شیوع کرونا در موج چهارم موارد سرپایی در استان بین ۶۰ تا ۶۵ درصد کاهش، موارد بستری ۴۰ درصد کاهش و موارد مرگ و میر ۳۰ درصد کاهش یافته است.

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا رسیدن به وضعیت مطلوب همچنان فاصله دارد، افزود: میزان رعایت پروتکل‌ها در استان ۸۰ درصد است.

جزایری با اشاره به محدودیت‌های شکل گرفته در تعطیلات نیمه خرداد، اظهار داشت: بنا بر گزارشات نیروی انتظامی استان، محورهای مهم و پرتردد استان به خوبی کنترل شده است و نظارت‌ها در این خصوص در حال انجام است.

وی در ادامه مبتلایان جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته را ۱۲۳  نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳۰ نفر بستری و  ۹۳ نفر سرپایی هستند.

در شیراز هم گزارش شده که کفگیر واکسن کرونا در این شهر و  دیگر شهرستان‌های استان فارس به ته دیگ خورده و در حال حاضر به علت تمام شدن ذخیره واکسن، واکسیناسیون کرونا انجام نمی‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اطلاعیه ای اعلام کرد :با توجه به اتمام محموله های دریافتی واکسن تا اطلاع ثانوی واکسیناسیون علیه کروناویروس انجام نمی شود. 

در این اطلاعیه  آماده است :به اطلاع همشهریان می رساند با توجه به اتمام محموله های دریافتی واکسن، از مورخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ تا اطلاع ثانوی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا انجام نمی شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم گفت: بطور میانگین روزانه ۳۰ تا ۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان بستری می‌شوند و با توجه به روند نزولی بیماری، افزایش همکاری‌ها از سوی شهروندان نتایج بهتری را رقم می‌زند.

دکتر علیرضا آرمانی کیان با اشاره به اینکه روند نزولی بستری و سرپایی کرونایی در استان  وضعیت بهتری را با مدیریت بیماری فراهم کرده است، افزود: در زمان حاضر  حدود ۲۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند و در مقایسه با پیک چهارم بیماری، شرایط خوبی حاکم شده است.

وی اضافه کرد: وضعیت کنونی موجب شده خدمات به بیماران غیر کرونایی و اعمال جراحی ها نیز به نحو مناسبی تداوم داشته باشد و به عبارتی دیگر، مشکلات بوجود آمده در گذشته به مراتب کاهش یافته است.

 این مسوول گفت: یکی از مشکلات روند افزایشی کرونا در سطح کشور و این استان انجام مسافرت ها و حضور در اجتماعات مختلف است که همین مساله  انتقال ویروس را به دنبال دارد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید. ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد. ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند. جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع

شانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها
www.irna.ir

دکمه بازگشت به بالا