زندگی

صفر تا صد آنچه از سرعت اینترنت باید بدانید

صفر تا صد آنچه از سرعت اینترنت باید بدانید

استفاده از اینترنت به یکی از ملزومات زندگی هر شخص تبدیل شده و سرعت بالای آن یکی از ضروری‌ترین مواردی است که اشخاص در خرید اینترنت به آن توجه می‌کنند.

صفر تا صد آنچه از سرعت اینترنت باید بدانید

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از مگ؛ اینترنت به یک ضرورت در زندگی ما تبدیل شده، چه برای کار یا تحصیل یا برای استفاده‌های مختلف روزمره یا حتی برای برقراری ارتباط با اقوام و دوستان. امروزه بیشتر کار‌ها نیاز به اتصال به اینترنت دارند و نداشتن اینترنت یا سرعت کم آن باعث می‌شود که مردم از کار‌های ضروری خود جا بمانند. سرعت بالای اینترنت یکی از مواردی است که شرکت‌های ارائه دهنده بر سر آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بیشتر بخوانید

سرعت اینترنت مناسب برای دانلود حدود ۲۵ مگابیت در ثانیه و برای آپلود ۳ مگابیت در ثانیه است. اما برخی از کاربران با سرعت کمتری هم می‌توانند کار‌های خود را انجام دهند و راضی هستند. در حالی که برخی دیگر بسته به کاری که انجام می‌دهند، ممکن است به سرعت بیشتری نیاز داشته باشند.

هنگامی که از سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه استفاده می‌کنید، علاوه بر شرکت در جلسات در برنامه Zoom، می‌توانید به راحتی از Netflix و YouTube ویدئو تماشا کنید. این سرعت برای افرادی که بازی‌های آنلاین انجام می‌دهند هم مناسب است.

سرعت خوب اینترنت چقدر است و چگونه باید سرعت اینترنت را فهمید؟

اینترنت زمانی سریع تلقی می‌شود که سرعت آن برای استفاده از خدمات اینترنتی بدون محدودیت مانند قطع شدن شبکه یا مدت طولانی انتظار برای آپلود یا دانلود کافی باشد و کاربران اینترنت اغلب موافقت می‌کنند که اینترنت سریع با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر باشد.

سرعت اینترنت در مناطق مسکونی یا تجاری در برخی کشور‌ها می‌تواند به بیش از یک گیگابایت یا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه برسد. برخی از افراد یا خانواده‌ها این سرعت‌ها را مناسب می‌دانند، مخصوصاً در صورت استفاده زیاد از اینترنت، در حالی که دیگران ممکن است آن‌ها را اغراق آمیز بدانند، به خصوص که هزینه این سرعت‌ها به طور کلی زیاد است.

سرعت خوب اینترنت چقدر است و چگونه باید سرعت اینترنت را فهمید؟

محاسبه سرعت اینترنت مورد نیاز به دو نکته اصلی بستگی دارد:

استفاده اصلی شما از اینترنت چیست؟ چند نفر در خانه یا محل کار شما از اینترنت استفاده می‌کنند؟

هر استفاده یا فعالیت متفاوتی که در اینترنت انجام می‌دهید به یک پهنای باند یا منطقه متفاوتی نیاز دارد. به عنوان مثال، تماشای فیلم با وضوح بالا بسیار بیشتر از تماشای آن با کیفیت پایین اینترنت مصرف می‌کند. همچنین ارسال ایمیل نیاز به مصرف اینترنت کمتری نسبت به مرور شبکه‌های اجتماعی دارد.

اما پهنای باند چیست و چه ارتباطی با سرعت اینترنت دارد؟

برای نشان دادن رابطه بین این دو فرض خواهیم کرد که اینترنت یک خط است و داده‌ها اتومبیل هستند، در این حالت سرعت اینترنت می‌تواند بیانگر سرعت حرکت ماشین‌ها و پهنای باند تعداد خطوط موجود باشد. اگر مثلاً ۱۰۰ ماشین داشته باشیم که همه همزمان حرکت می‌کنند، اگر ماشین‌ها به یک جاده ۵ خطه تقسیم شوند سریع‌تر می‌رسند یا همه در یک خط جمع می‌شوند؟

سرعت خوب اینترنت چقدر است و چگونه باید سرعت اینترنت را فهمید؟

دومین نکته کلیدی که باید در تعیین سرعت اینترنت مناسب به آن توجه کنید تعداد افراد یا تعداد دستگاه‌هایی است که به طور همزمان به اینترنت متصل می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر در یک آپارتمان یا اتاق با یک همکار مشترک هستید و هر دو علاوه بر لپ تاپ و مجموعه بازی‌های خود، گوشی هوشمند نیز دارید، اگر همه این دستگاه‌ها به طور هم زمان به اینترنت متصل شوند، به پهنای باند زیادی برای پوشش همزمان هر شش اتصال نیاز است. وقتی فقط دو دستگاه به اینترنت وصل می‌شوند، حتی همزمان، به پهنای باند کمتری نیاز خواهید داشت و بنابراین اینترنت سریع‌تر می‌شود.

سرعت خوب اینترنت چقدر است و چگونه باید سرعت اینترنت را فهمید؟

حداقل مورد نیاز برای هر یک از کاربرد‌های مختلف اینترنت:

ایمیل: ایمیل معمولاً به بیش از ۱ مگابیت در ثانیه نیاز ندارد.

گوش دادن به موسیقی: ۱ مگابیت در ثانیه.

وبگردی یا موتور‌های جستجو: ۳ تا ۵ مگابیت در ثانیه مورد نیاز است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی: به ۳ تا ۱۰ مگابیت در ثانیه نیاز دارد.

تماس‌های ویدئویی تنها: ۱ تا ۵ مگابیت در ثانیه.

تماس‌های ویدئویی گروهی: ۲ تا ۱۰ مگابیت در ثانیه.

تماشای فیلم: تا ۵ مگابیت در ثانیه.

ویدئوی سه بعدی با کیفیت بالا: ۵-۱۰ مگابیت در ثانیه.

تماشای فیلم با کیفیت: ۲۵-۳۵ مگابایت بر ثانیه.

بازی‌های آنلاین: ۳-۶ مگابیت بر ثانیه تا ۲۵ مگابیت بر ثانیه با توجه به نوع بازی‌ها متفاوت است.

گزارش از مائده زمان فشمی

انتهای پیام/

منبع

صفر تا صد آنچه از سرعت اینترنت باید بدانید
www.yjc.news

دکمه بازگشت به بالا