زندگی

طلاق‌های سال اول زندگی مشترک در فارس کاهش یافت

طلاق‌های سال اول زندگی مشترک در فارس کاهش یافت

شیراز – ایرنا- مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های فارس گفت: براساس آمارها تعداد طلاق ها در سال اول ازدواج زوج های این استان از ۱۴ درصد در سال ۸۸ به سه درصد کاهش یافته است.

طلاق‌های سال اول زندگی مشترک در فارس کاهش یافت

 حجت الاسلام حمید مقامی روز چهارشنبه در مراسم انعقاد تفاهم نامه مجموعه بهار نکو با موسسه آرامش  ، ارائه خدمات مشاوره های ازدواج و خانواده را از مهمترین عوامل کاهش طلاق برشمرد و افزود: براساس آمارهای ثبت‌احوال طی سال ۱۳۸۸ در استان فارس حدود ۱۴ درصد  ازدواج‌ها در سال اول زندگی به طلاق ختم می‌شد یعنی از هر صد زوج، ۱۴ مورد در همان سال اول زندگی طلاق می‌گرفتند.

حجت الاسلام مقامی ادامه داد: اکنون در آخرین آمار  در استان فارس طلاق سال اول به ۳ درصد رسیده و گواه آن است که آموزش‌هایی که به زوج‌ها ارائه شده و به‌ویژه مشاوره‌های تخصصی، در کمک به زوج‌ها برای نگه‌داشتن زندگی مشترکشان موثر بوده است.

وی یاد آور شد: طرح بهار نکو برای نخستین بار در کشور، با هدف افزایش آگاهی دختران و پسران پیش از شروع زندگی مشترک، در شیراز آغاز و موفقیت آن باعث شد این طرح به صورت رسمی با حمایت شورای انقلاب فرهنگی در برخی از نقاط کشور به اجرا درآید.

مقامی با اشاره به توسعه بیشتر خدمات نیمه رایگان مجموعه بهار نکو در امر مشاوره  به زوج های  جوان گفت: امروزه موسسه بهار نکو به جایگاهی رسیده که در کشور الگو شده و در کاهش آمار طلاق پیش رو است.

حجت الاسلام مقامی اظهار داشت: موسسه بهار نکو قادر است برای ارائه خدمات بیشتر به خانواده ها با موسسه های موفق مشاوره همکاری داشته باشد تا بتواند خانواده ها را نسبت به موارد زناشویی و موضوعات اجتماعی بیشترآگاه کند.

 مسئول موسسه دانش بنیان خانواده بهار نکو در استان فارس گفت: امروز جامعه نیاز دارد از ظرفیت فرهنگسراها در محلات برای توسعه مراکز مشاوره به خانواده ها با همکاری بهارنکو بهره بگیرد و خدمات مشاوره برای شهروندان بیشتر قابل دسترس باشد.

این استاد دانشگاه گفت: ارائه خدمات مشاوره قبل از ازدواج باید به گونه ای باشد تا آمار ازدواج های ناموفق کاهش یابد زیرا این مهم از سوی مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز ودیگر دستگاه های متولی در حال اجرا است وسالانه از تعداد قابل توجهی ازدواج ناموفق جلوگیری می شود.

به گفته وی،  مجموعه بهار نکو هیچگاه به دنبال درآمد زایی نبوده و امروز بعد از گذشت ۱۱ سال سرمایه های این مجموعه در قالب کاهش آمار طلاق، رشد ازدواج های موفق در فارس و همچنین وجود مشاوران توانمند در این مجموعه موجب شده به رسالت اصلی خود دست پیدا کند.

وی اعلام کرد: مجموعه بهار نکو یکی از نمادهای جریان های اجتماعی است که در حال حاضر ثمره آن توسعه مراکز مشاوره خانواده است که روزانه خدمات متعددی ارائه می دهد.

به گفته این مقام مسئول در واقع کلاس‌های اجباری پیش از عقد تلنگری به زوجین های جوان  است تا با احساس نیاز به دنبال کسب مهارت و آموزش جهت استحکام و ثبات زندگی مشترک خود باشند و تداوم آموزش‌ها نیز پاسخی به نیازهای آنان در پنج سال اول زندگی مشترک باشد.

تفاهم نامه همکاری موسسه بهار نکو با یک مرکز مشاوره در شیراز   امضا و اعلام شد که بهار نکو آماده توسعه همکاری های خود با سایر مراکز مشاوره موفق نیز می باشد.

 تفاهم نامه همکاری بهار نکو با مرکز مشاوره  آرامش روان پارس بین مدیر این مرکز و حجت الاسلام حمید مقامی مسئول نهاد موسسه بهار نکو امضا شد و براساس آن خدمات با ۵۰ درصد تخفیف به متقاضیان ارائه می شود.

طلاق‌های سال اول زندگی مشترک در فارس کاهش یافت

حجت الاسلام مقامی همچنین اظهار داشت: موسسه بهار نکو قادر است برای ارائه خدمات بیشتر به خانواده ها با موسسه های موفق مشاوره همکاری داشته باشد تا بتواند خانواده ها را نسبت به موارد زناشویی و موضوعات اجتماعی بیشترآگاه کند.

 مسئول موسسه دانش بنیان خانواده بهار نکو در استان فارس  در ادامه گفت: امروز جامعه نیاز دارد از ظرفیت فرهنگسراها در محلات برای توسعه مراکز مشاوره به خانواده ها با همکاری بهارنکو بهره بگیرد و خدمات مشاوره برای شهروندان بیشتر قابل دسترس باشد.

حجت الاسلام مقامی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های استان فارس در این مراسم اعلام کرد که موسسه بهار نکو آماده توسعه همکاری های بیشتر با سایر مراکز مشاوره موفق است.

بر اساس این همکاری ارائه خدمات مشاوره ای به زوج های جوان با هدف کاهش ریسک جدایی و توسعه مهارت های فردی و زناشویی توسعه می یابد.

مسئول مرکز مشاوره آرامش پارس در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره  ارائه خدمات از سوی این مرکز طی همکاری با مجموعه بهار نکو گفت: قرار است در امر مشاوره بتوانیم خدمات نیمه رایگان ارائه دهیم.

محمد صحت با بیان اینکه امروزه مهمترین مشکل افراد در جامعه شناخت ناکافی از موضوعات و پدیده های اجتماعی، مهارت های زندگی و توان نامناسب برقراری ارتباط است اظهارداشت: این مرکز مشاوره سعی دارد بدون نگاه درآمد زایی خانواده ها نسبت به مباحث زناشویی بیشتر آشنا کند.

به عقیده این مشاور بسیاری از مراجعه کنندگان از ابتدایی ترین موضوعات روانشناسی اطلاع کافی ندارند و برهمین اساس در زندگی خود با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

وی ترویج ازدواج سپید را به عنوان یک فرهنگ غرب زده اعلام کرد وگفت: ضرورت دارد متولیان امر جامعه را نسبت به این اقدام غیراسلامی بیشتر آشنا کنند زیرا بسیاری از جوانان در دام این نوع نگاه قرار می گیرند و با پشیمانی برای رهایی از این موضوع به مراکز مشاوره مراجعه می کنند.

صحت اعلام کرد: مجموعه موسسه مشاوره آرامش روان  تلاش می کند به جامعه هدف مجموعه بهار نکو از سوی این مرکز خدمات مشاوره ای نیمه رایگان ارائه دهد.

براساس تفاهم نامه امضا شده متقاضیان مشاوره ازدواج و خانواده می توانند با دریافت معرفی نامه از مجموعه بهارنکو و ارائه به مرکز مشاوره آرامش پارس خدمات موردنیاز را با ۵۰ درصد تخفیف دریافت کنند.  

منبع

طلاق‌های سال اول زندگی مشترک در فارس کاهش یافت
www.irna.ir

دکمه بازگشت به بالا