زندگی

مارانتا

مارانتا

اینجا به معرفی و آموزش نگهداری گل مارانتا مثل آبیاری ، رطوبت ، کود ، خاک ، دما ، نور ، روش تکثیر و آفات و بیماری های مخصوص گل میپردازیم.

مارانتا

گل مارانتا گلی است به خاطر نقش و نگار های زیبای روی برگ ها محبوبیت و جذابیت فراوانی دارد. ما هم در این نوشته از دلبرانه به معرفی و آموزش نگهداری گل مانتا مثل آبیاری ، رطوبت ، کود ، خاک ، دما ، نور و در انتها روش تکثیر و آفات و بیماری های مخصوص این گل میپردازیم. با ما همراه شوید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل مارانتا

گل مارانتا آب زیاد میخواد ؟ 

گل مارانتا (۱)

گل مارانتا نور زیاد میخواد ؟ 

گل مارانتا (۲)

به گل مارانتا نباید در معرض اشعه خورشید قرار بگیرد ، زیرا باعث خراب شدن گیاه می شود . گیاه در فصل زمستان به نور بیشتری نیاز دارد و باید در جایی قرار دهید که نور کافی به گیاه بتابد . در فصل تابستان نیز باید گیاه را در سایه قرار دهید و خیلی کم به گیاه نور بتابد .همچنین در فصل تابستان نیز نباید اشعه نور خورشید به گیاه تابش کند و همچنین نباید گیاه را در پشت پنجره قرار دهید ، زیرا اصلا دوست ندارد .

باید بین دو آبیاری گیاه فاصله باشد و زمانی که می خواستید گیاه را آبیاری کنید ، باید گیاه در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد قرار بگیرد . بهترین دما برای گل مارانتا ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد و اگر بیشتر از این دما شود ، باعث خراب شدن گیاه می شود . همچنین اگر قصد داشتید که گیاه غبار پاشی کنید ، باید درجه غبار پاشی نیز ۳۰ درجه سانتی گراد باشد .

بین دو آبیاری باید فاصله داشته باشد و آبیاری بیش از حد باعث خراب شدن گیاه می شود و حتی امکان دارد ریشه گیاه باعث پوسیده شدن شود و همان طور که در بالا گفته شد ، باید دما ۱۰ درجه سانتی گراد باشد . هر موقع دیدید که خاک گیاه خشک می باشد ، سریع به گیاه آب دهید .

گیاه علاقه شدیدی به رطوبت دارد و با کمک رطوبت می تواند رشد خوبی را داشته باشد . می توانید برای رطوبت گیاه ، از غبار پاشی استفاده کنید . باید از اول فصل بهار تا آخر فصل تابستان به طور روزانه و دور از نور خورشید گیاه را غبار پاشی کنید تا بتواند رطوبت کافی را جذب خود کند . همچنین در فصل زمستان و پاییز هفته ای ۱ الی ۲ بار به دور از نور آفتاب کافی می باشد . می توانید علاوه بر غبار پاشی برای جذب رطوبت ، تشتی را پر آب کرده و در زیر گلدان قرار دهید و داخل آن سنگ ریزه بریزید . این روش نیز می تواند رطوبت گیاه را نیز جذب خود کند .

می توانید برای کود این گیاه از کود های مایع و یا جامد مخصوص گل های زینتی استفاده کنید . که باید کود را در داخل آب حل کرده و محلولی را درست کنید و هفته ای ۲ الی ۳ بار به گیاه بدهید تا بتواند باعث رشد گیاه شود .

خاک برای این گیاه بسیار مهم می باشد و بهتر است از خاکی استفاده کنید که اسیدی باشد و باعث رشد بهتر آن شود . در صورتی که آبیاری گیاه از طریق لوله کشی باشد ، بهتر است آب را داخل لیوان ریخته و کمی به آن آب لیمو و یا سرکه سیب اصافه کرده و به داخل خاک بریزید . این کار به رشد بهتر کار و خاک کمک بسیار زیادی را می کند .

در فصل بهار بهتر است گلدان گیاه را عوض کرده و آن را در گلدان دیگری قرار دهید . زمانی که داشتید خاک را در گلدان می ریختید ، به خاک فشار نیاورید زیرا به ریشه آسیب بسیار زیادی را می رساند و همچنین بهتر است زمان تعویض گلدان از خاک تازه ای استفاده کنید .

می توانید برای تمیز کردن برگ ها ، از غبار پاشی استفاده کنید . غبار را به پارچه یا اسفنج آغشته کرده و روی برگ های گیاه به آرامی بکشید همچنین یادتان باشد که به هیچ عنوان از مواد براق کننده استفاده نکنید ، زیرا آسیب بسیار جدی را به گل شما وارد می کند .

برای تکثیر گیاه ، بهترین زمان در فصل بهار می باشد و بهتر برگ های زیرین را جدا کرده و آن را در گلدان دیگری قرار دهید .

چطوری گل مارانتا را تکثیر کنیم ؟

گل مارانتا (۳)

گیاه را در محلی قرار داده اید که بسیار تاریک می باشد و باعث خراب شدن گیاه شده است ، بهتر است گیاه را به محل روشن تر ببرید و یادتان باشد نباید در معرض نور خورشید قرار دهید . و همچنین می توانید تغذیه گیاه را مقداری زیاد کرده و هر دو هفته یک بار ۲ الی ۳ بار به گیاه تغذیه دهید تا مانند روز اول شود.

آن زخم های سفید ، آفت می باشد که باید گیاه را سم پاشی کنید . همچنین می توانید سم را به پارچه ای آغشته کرده و به آرامی مناطقی که زخم های سفید دارد بکشید ، سم پاشی را باید هر دو هفته ۱ الی ۲ بار انجام دهید . این کار را تا زمانی که گیاه مانند روز اول شود انجام دهید.

علت رنگ پریدگی گیاه ، بخاطر بودن نور بیش از اندازه می باشد که باید گیاه را به محلی ببرید که شدت نور بالایی نداشته باشد و باعث خراب شدن گیاه نشود.

پژمرده شدن برگ های گیاه دو علت دارد که علت اول سرد بودن بیش از حد هوا می باشد که باید گیاه را محلی منتقل دهید که گرم باشد و علت دوم اینکه گیاه تشنه می باشد و آبیاری را باید نسبت به قبلا بیشتر کنید و علاوه بر بیشتر کردن آبیاری ، باید رطوبت را نیز بیشتر کنید.

علت خم و ریزش برگ ها ، بخاطر گرم بودن هوا می باشد که باید گیاه را به محلی خنک تر ببرید و علاوه بر این کار غبار پاشی را باید روزانه و به دور از نور آفتاب قرار دهید.

علت این زخم های قهوه ای ، آبیاری بیش از اندازه می باشد که باید بین دو آبیاری فاصله داشته باشد و بهتر است هر ۱۰ روز یک بار گیاه را آبیاری کرده و حتما زه کش گیاه را نیز چک کنید.

سوخته شدن برگ ، دو علت وجود دارد . اولین علت اینکه گیاه را در معرض نور خورشید غبار پاشی کرده اید که باید غبار پاشی را در عصر و یا در صبح انجام دهید و علت دوم اینکه زمانی که گیاه را آبیاری کرده اید و اگر آبی روی برگ ها بود ، به آرامی برگ ها تکان دهید تا آبی روی برگ ها نباشد.

آن تار عنکبوت ها کنه می باشد که باید گیاه را هم غبار پاشی کنید و هم سم پاشی که باید هر ۲ هفته ۱ الی ۲ بار این کار را انجام دهید . همچنین غبار پاشی و سم پاشی را تا زمانی که از شر این کنه خلاص شوید انجام دهید.

– برگ های گل مارانتا بیرنگ شده اند :

هوای تاریک و یا کمبود عناصر غذایی برگ ها را رنگ پریده می کند و باعث زایل شدن رگ برگ ها می شود . در این صورت گلدان را محلی روشن تر ببرید ، اما به دور از اشعه مستقیم آفتاب قرار دهید و یا هر دو هفته ۱ بار تغذیه مصنوعی را به گیاه بدهید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دم برگ به ساقه در اثر فعالیت حشر آفت به وجود می آیند باید هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید . شدت نور زیاد ، برگ ها را رنگ پریده می کند . برای اینکه زیبایی گلدان شما حفظ شود آن را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در صورتی که مشاهده کردید برگ ها پژمرده و پیچیده می شوند ، احتمال دهید دمای محیط برای گل مارانتا سرد است و یا اینکه تشنگی روی آن تاثیر گذاشته است . غبار پاشی در آفتاب هم روی گیاه ایجاد سوختگی می کند .

گل مارانتا من آفت زده داره خراب میشه چیکار کنم ؟

گل مارانتا (۴)

گل مارانتا (۵)

۱- سوختن و قهوه ای شدن نوک برگ ها نشانه کمبود رطوبت در روز های گرم و خشک است .

۲- ادامه تشنگی گیاه می تواند موجب پیچیدگی و پژمرده برگ ها گیاه شود.

۳- در اثر تشنگی طولانی مدت مارانتا در نهایت برگ ها خم می شوند و می زیزند .

۴- در تابستان روازنه غبار پاشی کنید و حالت جزیره را نیز برای گیاه درست کنید .

گل مارانتا (۶)

بیشتر بخوانید : 

گل جگن | نگهداری از گیاه جگن (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

کردیلین | نگهداری از گل کردیلین (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

نخل خانگی | نگهداری از نخل بامبو (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

بنجامین | نگهداری از گل بنجامین ابلق (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

پتوس قلبی | نگهداری از گل پوتوس قلبی (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

مارانتا
delbaraneh.com

دکمه بازگشت به بالا