زندگی

ورق خشک کن چیست؟ ۹ کاربرد ورق خشک کن که احتمالا نمی‌دانید

ورق خشک کن چیست؟ ۹ کاربرد ورق خشک کن که احتمالا نمی‌دانید

ورق خشک کن برای نرم‌کردن و ازبین‌بردن الکتریسیته ساکن لباس‌ها ساخته شده است. منتها این وسیله بسیار کاربردی‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

ورق خشک کن چیست؟ ۹ کاربرد ورق خشک کن که احتمالا نمی‌دانید

من تا پیش از اینکه بدانم ورق خشک کن چیست و چه کاربردهایی دارد، مشکلات بسیاری را تجربه می‌کردم. لباس‌هایم همیشه بعد از شست‌وشو و اتوکردن، خشک و زبر بود. حتی لباس‌هایی که از بهترین برندها می‌خریدم هم همین مشکل را داشتند. گاهی موقع بیرون‌آوردن لباس‌ها از لباس‌شویی، به‌خاطر بار الکتریکی که پیدا کرده بودند، به هم می‌چسبیدند. خوشبختانه ورق‌ خشک کن این مشکلات را برایم حل کرد. البته بعد از کمی تحقیق درباره کاربرد این وسیله، متوجه شدم در موارد دیگری نیز استفاده می‌شود. حتی برخی از کاربردهای این ورق‌ها هیچ ارتباطی به خشک‌کردن و لباس و پارچه ندارند! در این مقاله، شما را با این کاربرها آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ورق‌های خشک‌کن معمولا به‌عنوان نرم‌کننده لباس و وسیله‌ای برای خشک‌کردن آنها شناخته می‌شوند؛ اما کاربردهای بیشتری دارند و می‌توانند برای کارهای مختلف در خانه استفاده شوند. در ادامه این مطلب، تمام کارهایی را که می‌توانید با این ورق‌ها انجام دهید بیان کرده‌ایم. احتمالا بسیاری از شما خبر نداشته‌اید که این کارها با ورق‌های خشک کن تا این حد ساده خواهند شد!

ورق خشک کن ورقه‌ای است که در آب گرم حل می‌شود و به پارچه‌هایی که در کنار آن قرار دارند می‌چسبد و آنها را نرم می‌کند. این ورق‌ها مانند پرزهایی‌اند که به چشم نمی‌آیند. برای همین ممکن است در مجراهای فیلتر لباس‌شویی یا خشک‌کن نیز قرار بگیرند و باعث انسداد آنها شوند. به همین دلیل، بهتر است کاربرد همیشگی نداشته باشند.

این ورقه‌ها انواع مختلفی دارند و برندهای گوناگونی تولیدشان می‌کنند. اصل کار تمامی آنها یکی است و در جزئیات باهم تفاوت دارند؛ مثلا ورقه‌های بدون رایحه برای افرادی که حساسیت دارند ساخته می‌شوند یا ترکیبات برخی از ورق‌ها به‌گونه‌ای است که لباس‌ها را بیشتر نرم می‌کنند. اینها تفاوت‌های جزئی بین برندهای مختلف این محصول است. معمولا افراد با آزمون‌وخطا بهترین برند ورق خشک کن را انتخاب می‌کنند و همیشه از آن می‌خرند.

۹ کاربرد ورق خشک کن در خانه

انواع ورق خشک کن ۳ کاربرد اصلی دارند:

برخی از تولیدکنندگان این محصول می‌گویند استفاده از ورق‌های خشک‌کن زمان خشک‌شدن لباس‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

ازبین‌بردن بارهای الکتریکی ساکن یکی از کاربردهای اصلی این ورقه‌هاست. کافی است هنگام قراردادن لباس‌ها در خشک‌کن، ورقه‌ها را نیز به‌همراه آنها بیندازید. البته به‌یاد داشته باشید استفاده زیاد از این ورقه‌ها باعث انسداد فیلترهای خشک‌کن می‌شود.

همه ما تجربه داریم که هنگام پوشیدن برخی از لباس‌ها، الکتریسیته ساکن موجود در آنها جرقه‌هایی را ایجاد می‌کند. این جرقه‌ها کمی دردناک‌اند. منتها مشکل اصلی این است که لباس‌های دارای بارهای الکتریکی ممکن است به لباس‌های دیگر هم بچسبند. این موضوع را بیشتر هنگامی تجربه می‌کنیم که چند لایه لباس را روی هم می‌پوشیم. برای رهاشدن از جرقه‌ها و سایر عواقب وجود بار الکتریکی در لباس، کافی است یک ورق خشک کن را روی آنها بکشید.

ترکیبات موجود در ورقه‌های خشک کن لباس‌ها را نرم می‌کنند. برخی از آنها رایحه دارند و لباستان را خوش‌بو نیز می‌کنند. اتوکردن لباس‌هایی که با استفاده از ورق خشک کن بافت نرم‌تری پیدا کرده‌اند کار ساده‌تری است. همچنین، نرم‌شدن پارچه‌ها مانع از پرزگیری لباس می‌شود و به همین دلیل، کهنه به نظر نمی‌رسد. به طور کلی، این ورق‌ها از لباس‌ها محافظت و ظاهر اولیه آنها را نیز حفظ می‌کنند.

رفع بوی بد و رطوبت چمدان و ساک‌ها از کاربردهای ورق خشک کن

زمانی که قصد مسافرت داریم، چمدان‌ها را از کمد بیرون می‌آوریم، لباس‌ها را داخلشان می‌چینیم و بعد از برگشت هم لباس‌ها را خارج می‌کنیم و چمدان را در کمد می‌گذاریم. در این میان، قسمت داخلی چمدان زمان کمی در معرض گردش هوا قرار می‌گیرد. این موضوع ممکن است بوی نامطبوع یا رطوبت در آن ایجاد کند. توصیه می‌کنیم همیشه زمانی که چمدان خالی است یک ورق خشک کن داخل آن قرار دهید.

گردگیری صفحه‌نمایش وسایل الکترونیکی (مانند تلویزیون و نمایشگر) دغدغه افراد بسیاری است. با گردگیری با دستمال‌های معمولی، یا روی صفحه خش می‌افتد یا رد دستمال روی نمایشگر باقی می‌ماند. همچنین، در بسیاری از موارد نیز بلافاصله بعد از گردگیری دوباره گرده‌های موجود در هوا روی نمایشگر می‌نشیند (به‌دلیل وجود بارهای الکتریکی ساکن).

گردگیری با ورق خشک کن تمام این مشکلات را حل می‌کند:

تمیز کردن اتو از کاربردهای ورق خشک کن

گاهی کف اتو به‌خاطر بعضی لباس‌ها کثیف می‌شود؛ مثلا ممکن است لباسی بسوزد و بقایای پارچه به اتو بچسبد. در این مواقع، اگر اتوی کثیف را روی سایر لباس‌ها بکشید، آثار سوختگی به آنها منتقل می‌شود. برخی از افراد از تیغ برای تمیزکردن کف اتو استفاده می‌کنند. این کار به اتو آسیب می‌رساند و سوختگی هم معمولا کامل از بین نمی‌رود.

روش درست این است که یک ورق خشک کن را کف اتوی سرد بکشید. سپس آن را گرم کنید و روی پارچه‌ای که به آن نیاز ندارید یا دستمال‌کاغذی بکشید. با این کار، آثار سوختگی کاملا از بین می‌رود. این روش برای جداکردن آدامس یا چسب آب‌شده‌ای که به اتو یا خشک‌کن چسبیده نیز کاربرد دارد.

یکی از سخت‌ترین کارهای آشپزخانه پاک‌کردن غذای سوخته‌‌ای است که ته قابلمه یا ماهیتابه چسبیده. ما ایرانی‌ها عادت داریم با استفاده از سیم‌های ظرف‌شویی این دسته از ظرف‌ها را پاک کنیم. منتها مشکل وقتی بیشتر می‌شود که قابلمه یا ماهیتابه جنس تفلون و… داشته باشد و نتوان آن را با سیم سابید.

در چنین مواقعی، فقط به یک ورق خشک کن نیاز دارید. یک تکه ورق را ته قابلمه یا ماهیتابه بیندازید. روی آن آب گرم بریزید و اجازه دهید یک شب تا صبح باقی بماند. پوشش سیلیکونی ورق‌ها غذای سوخته و چسبیده را نرم می‌کند. بعد از گذشت زمان، با استفاده از ورق، غذاها را پاک کنید و سپس ظرف را با آب گرم بشویید تا چربی آن از بین برود.

نوازش حیوانات خانگی و جمع‌کردن موهایشان از کاربردهای ورق خشک کن

بسیاری از افراد، وقتی حیوان خانگی‌شان را نوازش می‌کنند یا حتی وقتی در حال تمیزکردن آنها هستند، با طوفانی از بارهای الکتریکی مواجه می‌شوند. موی بدن حیوانات باردار می‌شود و به حالت ایستاده درمی‌آید. به‌محض تماس با دست شما نیز جرقه الکتریکی ایجاد خواهد شد. اگر به‌جای دست، به‌کمک ورق خشک کن حیوان را نوازش کنید، بار الکتریکی ایجاد نمی‌شود.

همچنین، ورق‌های خشک‌کن برای تمیزکردن موی بدن حیوانات از روی مبل‌ها و فرش‌ها نیز کاربرد دارند. معمولا موهای آنها به پارچه‌های دیگر می‌چسبد و با برس یا فرچه نمی‌توان جدایشان کرد. منتها اگر ابتدا یک لایه ورق روی پارچه مبل یا فرش بکشید، بار الکتریکی از بین می‌رود و بعد از آن، موهای حیوان خانگی شما به‌راحتی با برس یا فرچه جمع خواهد شد.

طبیعت‌گردی بدون وجود حشرات لذت‌بخش‌تر است! نیش آنها، صدای ویزویز و احساس ناخوشایند حرکتشان روی پوست بسیار آزاردهنده است. ورق خشک کن یکی از راه‌های دفع حشرات است که بسیاری از طبیعت‌گردان و کوه‌نوردان از آن استفاده می‌کنند. آنها ورقه‌ها را با رایحه‌ای که دوست دارند خریداری می‌کنند تا برای خودشان آزاردهنده نباشد. سپس، ورقه‌ها را داخل یقه، ساق جوراب یا بین ملافه‌ها قرار می‌دهند. با این کار از شر حشرات خلاص خواهند شد.

مواد موجود در ساختار ورق‌های خشک‌کن حشرات را دفع می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد لینالول یکی از این ترکیبات شیمیایی است که موجب دورشدن حشرات از ورق‌های خشک‌کن می‌شود. این ماده شیمیایی در ساختار اسانس‌ها و حتی برخی از گیاهان مانند اسطوخدوس نیز وجود دارد. به همین دلیل است که حشرات از این اسانس‌ها و گیاهان دور می‌شوند.

کاربرد ورق خشک کن در رفع بوی بد کفش

احتمالا شما هم تجربه دارید که اصطکاک کف برخی از کفش‌ها (به‌خصوص کفش‌های نو) با زمین (به‌ویژه سرامیک) صدای جیرجیر آزاردهنده‌ای تولید می‌کند. اگر کف کفش را روی یک تکه ورق خشک کن بکشید، از شر این صدای آزاردهنده خلاص خواهید شد. همچنین، ورق‌های خشک‌کن می‌توانند برای ازبین‌بردن بوی بد کفش نیز استفاده شوند. یک تکه کامل یا نیمی از ورقه را داخل کفش خود قرار دهید تا بوی بد آن از بین برود.

بسیاری از ماشین لباس‌شویی‌های امروزی قابلیت‌هایی برای ازبین‌بردن الکتریسیته ساکن دارند، اما ورق‌های خشک‌کن همچنان پرکاربردند. آنها در هر جایی که الکتریسیته ساکن برایتان مشکل ایجاد می‌کند کاربردی‌اند. برخی افراد حتی برای برس‌کشیدن موهایشان نیز از این ورقه‌ها استفاده می‌کنند.

با سایت «چطور» می‌آموزید وسایل خانه‌تان، علاوه بر کاربرد اصلی‌شان، چه کاربردهای دیگری دارند؛ کاربردهایی که استفاده از آنها خلاقیت می‌خواهد، اما مشکلات مهمی را حل می‌کنند. اگر تجربه جالبی درباره استفاده از ورق خشک کن دارید، تجربه‌تان را با ما در بخش «ارسال دیدگاه»‌ در میان بگذارید.

کتاب الکترونیکی

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

منبع

ورق خشک کن چیست؟ ۹ کاربرد ورق خشک کن که احتمالا نمی‌دانید
www.chetor.com

دکمه بازگشت به بالا