زندگی

پتاسیم پایین به چه عواملی بستگی دارد؟

پتاسیم پایین به چه عواملی بستگی دارد؟

بدن شما برای عملکرد به پتاسیم نیاز دارد. این ماده یکی از مواد معدنی ضروری برای سلامتی است. این به تنظیم تعادل مایعات بدن کمک می کند سیستم الکترولیت بدن شما را ح

پتاسیم پایین به چه عواملی بستگی دارد؟

بدن شما برای عملکرد به پتاسیم نیاز دارد. این ماده یکی از مواد معدنی ضروری برای سلامتی است. این به تنظیم تعادل مایعات بدن کمک می کند سیستم الکترولیت بدن شما را حفظ می کند و فشار خون را کاهش می دهد و خطر سکته را کاهش می دهد. با این حال وقتی صحبت از پتاسیم می شود تعادل مهم است. پتاسیم بیش از حد هیپرکالمی نامیده می شود و می تواند باعث ضعف، خستگی، از دست دادن عملکرد عضلات و کند شدن ضربان قلب شود. پتاسیم کم که هیپوکالمی نامیده می شود می تواند باعث ضعف عضلات، کشیدگی عضلات، تپش قلب و گرفتگی عضلات شود و همچنین می تواند منجر به فلج و نارسایی تنفسی شود. سطح پایین پتاسیم می تواند باعث مشکلات جدی در سلامتی شود مانند فشار خون بالا و سنگ کلیه. به همین دلیل دانستن چگونگی شناسایی علائم کم پتاسیم و عواملی که باعث ایجاد آن می شود مفید است. خوشبختانه شما اغلب می توانید به تنهایی و از طریق رژیم غذایی و مکمل ها سطح پتاسیم را افزایش دهید. این چیزی است که شما باید بدانید.

پیشنهاد نی نی سایت

سطح طبیعی پتاسیم برای اکثر افراد معمولاً بین 3.5 و 5.0 میلی آمپر در لیتر است (mEq / L). هر چیزی بالاتر از 5.0 mEq / L بالا در نظر گرفته می شود ، و سطح بالاتر از 6.0 می تواند خطرناک باشد و ممکن است به فوریت پزشکی نیاز داشته باشد. هیپوکالمی در افرادی که عملکرد طبیعی کلیه دارند غیر معمول است. اکثر افراد به دلیل سطح پایین پتاسیم یا به دلیل اینکه فکر می کنند هیپوکالمی هستند به پزشک مراجعه نمی کنند. معمولاً هنگامی که شما در حال انجام آزمایش خون هستید علائم این بیماری تشخیص داده می شود زیرا علائم بیماری دیگری مانند اختلال غده فوق کلیوی را دارید یا آزمایشات روتین انجام می دهید که در صورت استفاده از ادرار آور معمولاً لازم است.

یبوست

ضعف عضلانی

خستگی

یک احساس کلی ضعف

علائم شدید کمبود پتاسیم عبارتند از:

کشیدگی های عضلانی

گرفتگی عضلات

ضعف عضلانی

ریتم یا تپش قلب غیر طبیعی

مشکلات کلیوی

از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ

نفخ و یبوست

خستگی

سوزن سوزن شدن یا بی حسی

فشار خون بالا

غش کردن

پتاسیم کم به خودی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری یا بیماری زمینه ای است. هنگامی که پتاسیم کم تشخیص داده می شود پزشک ممکن است آزمایشات اضافی را برای تعیین علت پیشنهاد کند. آزمایش خون بیشتر ممکن است گلوکز، منیزیم، کلسیم، سدیم، فسفر، هورمون های تیروئید و آلدوسترون را بررسی کند. پزشک شما همچنین ممکن است نوار قلب (EKG) را برای بررسی فعالیت الکتریکی در قلب شما تجویز کند. در درمان سطح پایین پتاسیم چهار هدف اصلی وجود دارد:

کاهش تلفات پتاسیم

دوباره پر کردن پتاسیم

ارزیابی سمیت بالقوه

تعیین علت برای جلوگیری از قسمت های آینده

پیشنهاد نی نی سایت

در حالی که پتاسیم ماده مغذی است که ما از طریق غذا دریافت می کنیم رژیم غذایی به تنهایی باعث ایجاد هیپوکالمی می شود. چندین علت احتمالی هیپوکالمی و جمعیت های خاص که خطر کمبود آنها بیشتر است وجود دارد. این شامل:

استفراغ مکرر یا اسهال (از جمله در اثر پرخوری یا سو abuse مصرف ملین)

تعریق بیش از حد

مصرف بیش از حد الکل

تغذیه ضعیف و سایر کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود منیزیم یا اسید فولیک

اختلالات آدرنال مانند بیماری کوشینگ

بیماری مزمن کلیوی

اختلالات نادر مانند سندرم لیدل، سندرم بارتر، سندرم گیتلمن

سرطان خون

بیماری التهابی روده

افراد مبتلا به پیکا (به خصوص اگر خاک رس بخورند زیرا خاک رس پتاسیم را در دستگاه گوارش متصل می کند و باعث افزایش دفع پتاسیم می شود)

افرادی که داروهای خاصی مانند داروهای ادرار آور مصرف می کنند

1- ادرار آورها:

حدود 80٪ افرادی که دیورتیک مصرف می کنند به دلیل افزایش ادرار کمبود پتاسیم دارند. داروهای ادرار آور یا “قرص های آب” ممکن است برای بیمارانی که فشار خون بالا، نارسایی قلبی و بیماری کلیوی دارند تجویز شود. دیورتیک ها متداول ترین علت هیپوکالمی هستند.

2- ملین ها:

ملین ها می توانند باعث از بین رفتن پتاسیم در مدفوع شوند.

3- آنتی بیوتیک های خاص:

در دوزهای زیاد برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند باعث افزایش دفع پتاسیم از طریق کلیه ها شوند.

پتاسیم کم باعث به وجودآمدن موارد زیر میشود:

فشار خون بالا

سنگ کلیه

کاهش تراکم مواد معدنی استخوان

عدم تحمل گلوکز با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

دفع کلسیم از طریق ادرار

حساسیت به نمک

پیشنهاد نی نی سایت

سطح پتاسیم می تواند ظرف چند روز پس از شروع افزایش مصرف پتاسیم عادی شود. اطمینان از اینکه روزانه به اندازه کافی غذای غنی از پتاسیم می خورید می تواند به تقویت و حفظ سطح پتاسیم سالم کمک کند.

بزرگسالان سالم: 3400 میلی گرم در روز برای مردان ، 2،600 برای زنان (19 سال به بالا)

نوجوانان 14 تا 18 ساله: 3000 میلی گرم مرد ، 2300 میلی گرم زن

کودکان 9 تا 13 ساله: 2500 میلی گرم مرد ، 2300 میلی گرم زن

کودکان 4 تا 8 ساله: 2300 میلی گرم مرد ، 2300 میلی گرم زن

کودکان 1 تا 3 ساله: 2000 میلی گرم برای هر دو جنس زن و مرد

نوزادان 7 تا 12 ماهه: 860 میلی گرم برای زن و مرد

تولد تا 6 ماهگی: 400 میلی گرم برای زن و مرد

سیب زمینی پخته

لوبیا قرمز

پرتقال / آب پرتقال

دانه های سویا

آووکادوها

کره بادام زمینی

ماهی سالمون

اسفناج

گوجه فرنگیها

جوانه گندم

هنگامی که سطح به سطح نرمال رسید ممکن است بتوانید مکمل ها را قطع کرده و سطح پتاسیم را از طریق رژیم غذایی حفظ کنید. مصرف مکمل ها اما خطرناک است. مکمل های پتاسیم ممکن است عوارض جانبی جزئی دستگاه گوارش یا مقادیر بسیار بالایی پتاسیم ایجاد کنند. داشتن بیش از حد سطح پتاسیم می تواند به همان اندازه خطرناک باشد که خیلی پایین باشد. هر یک از موارد شدید می تواند منجر به آریتمی قلبی و سایر مشکلات شود.

همچنین انواع مختلفی از مکمل های پتاسیم وجود دارد:

کلرید پتاسیم

سیترات پتاسیم

فسفات پتاسیم

بی کربنات پتاسیم

آسپارتات پتاسیم

نتیجه گیری:

کلرید پتاسیم معمولاً برای افرادی که کمبود پتاسیم دارند استفاده می شود اگر بیمار کمبود فسفات نیز داشته باشد فسفات پتاسیم مفید است. اگر بیمار مستعد سنگ کلیه باشد، سیترات پتاسیم ممکن است مفید باشد زیرا سیترات می تواند به کلسیم ادرار متصل شود و از تشکیل بلور جلوگیری کند. قبل از مصرف هرگونه مکمل به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

منبع: www.singlecare.com

منبع

پتاسیم پایین به چه عواملی بستگی دارد؟
www.ninisite.com

دکمه بازگشت به بالا