زندگی

گل کاغذی

گل کاغذی

گل کاغذی گلی بسیار زیبا و با رنگ های مختلف می باشد و قیمت مناسبی را دارد . این گل مناطق گرمسیر را بسیار دوست دارد و نگهداری از آن تا حدودی راحت می باشد .

گل کاغذی

گل کاغذی گلی بسیار زیبا و با رنگ های مختلف می باشد و قیمت مناسبی را دارد . این گل مناطق گرمسیر را بسیار دوست دارد و نگهداری از آن تا حدودی راحت می باشد .

بسم الله الرحمن الرحیم 

نگهداری از گل کاغذی

گل کاغذی (۱)

گل کاغذی (۲)

این گل علاقه شدیدی به نور دارد و با کمک نور می تواند رشد خوبی همراه با گلدهی داشته باشد . گل کاغذی باید حداقل ۵ الی ۶ ساعت در معرض نور مستقیم گذاشته شود ولی حواستان باشد که اشعه خورشید به گیاه نتابد . می توانید گیاه را در پنجره جنوبی منزل خود قرار دهید تا نور به میزان کافی به گیاه تابش کند و باعث رشد بهتر گیاه نیز شود . اگر گیاه در جایی قرار بگیرد که نور کمی باشد و نور به میزان کافی به گیاه تابش نکند ، باعث می شود که گلدهی گیاه به تاخیر بی افتد و باعث به وجود آمدن علف های هرز در اطراف گیاه شود .

اید بین دو آبیاری گل کاغذی فاصله داشته باشد و اگر آبیاری گیاه زیاد باشد ، باعث خراب شدن گیاه و همچنین امکان دارد که دیگر گیاه رشد نکند و ریشه های پوسیده شود . این گیاه می تواند خشکی را تحمل کند ولی بهتر است هفته ای ۱ الی ۲ گیاه را آبیاری کنید تا رشد و گلدهی خوبی را داشته باشد .

گیاه دوست دارد بیشتر در هوای خشک بماند و می تواند از آن طریق رطوبت خود را جذب کند ولی بهتر است ماهی ۱ الی ۲ بار رطوبت گیاه را نیز تامین کنید.

این گیاه از سیستم ریشه ای بسیار ضعیفی برخوردار است و باید از طریق کود های شیمیایی ریشه های گیاه را تقویت کنید تا باعث خراب شدن گیاه نشود. بهترین کود برای گلدهی گیاه کود های فسفره و کود کریستالون آبی می باشد که به رشد و گلدهی گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .همچنین بهتر است از کود های نیتروژن دار برای این گیاه استفاده نکنید ، زیرا باعث به تاخیر افتادن گلدهی می شود و حتی امکان دارد گیاه گلی را ندهد .

گل کاغذی اصلا سرما را دوست ندارد و اگر در معرص سرما قرار بگیرد باعث خراب شدن گیاه می شود . بهتر است گیاه را در فصل زمستان به داخل گلخانه ببرید و بهتر است گلخانه نیز گرم باشد تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد .بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه ، مناطق جنوب ایران و همچنین شیراز می باشد که گیاه رشد خوبی را می تواند داشته باشد ولی نباید در فصل سرما ، گیاه را بیرون از گلخانه و یا در مکانی نگه دارید که گرم باشد و به گیاه آسیب جدی وارد نشود .

گل هر سال شاخه های جدیدی را می دهد و باید شما هر سال گیاه را هرس کنید تا بتواند شاخه ای جدیدی رشد کند و گلدهی خوبی را داشته باشد .

گیاه را چه در خاک سبک و یا در خاک سنگین قرار دهید ، رشد خوبی را می کند ولی به هیچ نباید خاکی که گیاه در آن قرار دارد اسیدی باشد و حتما باید از زه کش بسیار سبک برای گیاه استفاده کنید .

گل کاغذی می تواند از طریق قلمه زدن آن را تکثیر کنید و باعث بیشتر شدن گیاه شوید . زمانی که می خواهید گیاه را قلمه بزنید باید حداقل طول برگ ها ، ۱۵ تا ۱۵ سانتی متر باشد تا بتوانید به خوبی گیاه را در خاک قرار دهید . بعضی از گونه های گل کاغذی ریشه دادن آن ها بسیار سخت می باشد ولی بعضی از گونه ها این گونه نمی باشند و ریشه خوبی را می دهد . در جنوب کشور ایران ، گل های قرمز خیلی سریع ریشه می دهند ولی در مورد گل های سفید این گونه نمی باشد و ریشه دهی آن بسیار سخت می باشد . زمانی که خواستید گیاه را قلمه بزنید به مقدار عددی که گفته شد بزنید و بعد گیاه را در آب قرار دهید و زمانی که ریشه داد ، گیاه را خاک بکارید تا رشد خوبی را داشته باشد .

گلدهی گل کاغذی بیشتر در آخر فصل بهار تا آخر فصل پاییز می باشد . ولی گونه های گل کاغذی مانند SNOW و SNOW QUEEN و WHITE به صورتی ناگهانی و در فصل بهار شروع به گلدهی می کند .افرادی که در اهواز هستند و گل های سفید این گیاه را دارند ، این گیاه در اول بهار تا آخر پاییز شروع به گلدهی می کند . این گیاه اگر در جای مرطوب و سایه قرار گرفته شود ، باعث ضعیف شدن گلدهی و به تاخیر افتادن گلدهی گیاه می شود .

این گل دوست دارد که ریشه هایش در هم فرو رود ، با فرو رفتن ریشه ها در هم باعث بیشتر شدن گل و همچنین رویش بیش از اندازه گیاه می شود . بهتر است گلدان گیاه را عوض نکنید ، زیرا اگر جای ریشه ها بزرگ باشد ، گلدهی به تاخیر و حتی امکان دارد گیاه مانند سابق گلدهی نکند .

گل کاغذی (۳)

گل کاغذی دارای ۱۰ گونه بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد که هر کدام از گونه ها بسیار زیبا می باشد که این گونه ها شامل موارد زیر می باشد :

۱- B. GLABRA

۲- B. PERUVIANA

۳- B. SPECTABLIS که این گونه دارای ۳ واریته می باشد :

۴- B. NUTTIANA که دارای دو رگ طبیعی که شامل موارد زیر است :

گل کاغذی (۴)

شاخه های گلدار آن دراز و آویخته است و برگ های ارغوانی مایل به بنفش است .

با برگ های قرمز تند یا قرمز شنجرفی از آن به وجود آمده است .

برگ های صورتی مایل به بنفش دارد .

برگ های بزرگ بیضی به شنجرفی دارد .

برگ های صورتی پر رنگ دارد .

برگ هایش ابلق است .

با گل های فراوان به رنگ زرد تیره

گونه اصلی آن از کشور برزیل است . این گیاه بوته ایی و ورنده است پوست شاخه های آن قهوه ای رنگ بوده و تیغ های کمانی شکل یک سانتی متر دارد . رنگ برگ های اصلی مایل به کبود و برگ های اطراف گلش صورتی است مانند گل کاغذی گلابرا

درخت چه ای قوی با برگ های اصلی سبز بیضی نوک تیز و تعداد برگ های صورتی رنگ دارد . این برگ ها نمای ظاهری گل را به وجود می آورد و پیرامون گل اصلی را گرفته اند اما گل اصلی کوچک در وسط این برگه واقع شده است . نمونه های جدیتر این درخت چه برگ چه هایی به رنگ زرد ، نارنجی ، قرمز شنجرفی دارد و بسیار پر گل تر است ، در تهران به این نمونه ها گل کاغذی مصری می گویند ، چون قلمه های آن از مصر آورده شده است .

گل کاغذی (۵)

گل کاغذی به روش های زیر قابل انجام است اما ما در این نوشته تکثیر به روش قلمه را به صورت گام به گام آموزش خواهیم داد. اگر چه تثکیر گل کاغذی اصولا کار راحتی نیست اما با رعایت این نکات میتوانید موفق با داشتن یگ گل کاغذی جدید در خانه شوید.

گل کاغذی (۶)

گل کاغذی (۸)

شته و یا کنه‌های تارعنکبوتی این گیاه را موردحمله قرار می دهند که در نتیجه آنان برگ‌های گیاه بخصوص برگ‌های جوان زرد می‌شوند و می‌ریزند. شته‌ها عسلک تولید می‌کنند موجب چسبناک شدن برگ‌های گیاه می‌شوند و کنه‌های تار عنکبوتی نیز موجب بستن تارعنکبوت در زیر برگ‌های گیاه می‌شوند. اگر تعداد آفات اندک است با کمک تکه پارچه‌ای مرطوب آنها را از روی برگ‌های گیاه بردارید و اگر حمله آنان شدید است می‌توان از سموم حشره‌کش مناسب مانند سم دیازینون استفاده کرد.

لکه برگی با عامل قارچی و یا باکتریایی از دیگر بیماری‌های این گیاه محسوب می‌شود. بر روی برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان نقاطی به رنگ نارنجی یا قرمز شکل می‌گیرد. به مرور زمان این نقاط به لکه‌هایی بزرگ‌تر تبدیل می‌شود که بافتی مرده و قهوه‌ای، کرم رنگ دارند. در اطراف لکه‌ها نیز ممکن است رنگ زرد مشاهده شود. آبیاری کافی گیاه و جلوگیری از عدم خیس شدن برگ‌ها در طی آبیاری به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک می‌کند. گاهی استفاده از قارچکش‌ها برای کنترل بیماری لازم است.

سفیدک پودری منجر به ظهور پوششی از پودری سفید، خاکستری بر روی سطح برگ‌ها، ساقه و گل‌ها می‌شود. شرایط نامناسب رشد بخصوص رطوبت بیش‌ازاندازه و خیس ماندن طولانی‌مدت برگ ها به همراه نامناسب بودن تهویه محل نگهداری ازجمله مواردی است که موجب شیوع این بیماری می‌شود.

پوسیدگی ریشه و یا ساقه گیاه از بیماری‌هایی است که معمولاً در اثر نامناسب و سنگین بودن زهکش خاک و غرقاب شدن خاک پیش می‌آید. در نتیجه برگ‌های گیاه شروع به کم‌رنگ شدن و پژمردن و ریزش می‌کند. گیاه رشد کمی دارد و درنهایت امکان مرگ گیاه نیز وجود دارد. عوامل قارچی همانند Rhizoctonia, Pythium, Phytophthora نیز وجود دارند که می‌توانند موجب پوسیدگی ریشه شوند. قارچ‌ها به ریشه حمله می‌کنند و منجر به مرگ آنها می‌شوند. هوای گرم و مرطوبت از شرایطی است که به فعالیت این قارچ‌ها کمک می‌کند. برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی‌های ریشه سعی کنید که بین فواصل آبیاری حتماً سطح خاک گیاه تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

یکی از مشکلات متداول گیاه گل کاغذی ریزش برگ‌های آن است که عدم وجود شرایط مساعد محیطی ازجمله دلایل اصلی آن محسوب می‌شود. اگر گیاه به‌اندازه کافی آبیاری نشود و یا اگر آبیاری بیش‌ازاندازه باشد برگ‌هایش خواهد ریخت. همچنین عدم وجود نور کافی و یا دمای پایین از دیگر دلایل ریزش برگ‌ها هستند.

دقت کنید بهترین گلدهی گل کاغذی زمانی روی می‌دهدکه طول شب و طول روز تقریبا یکی باشد (در بهار و یا در پاییز). آبیاری زیاد ،دمای پایین تر از ۱۸ درجه ،تابش نور کمتر از ۵ ساعت در روز و کمبود مواد غذایی باعث گل ندادن یا گل دهی کمتر این گیاه می شود.از اول فصل با استفاده از کودهایی که میزان فسفر و پتاسیم آن بیش از نیتروژن است، گلدهی گیاه را تحریک کنید. توصیه میشود کود کبوتر خشک شده وپوسیده اما به مقدار کم استفاده شود چرا که در صورت زیاده روی بدلیل ازت بالا باعث مسمومیت گیاه میشود.

در مورد خوردگی برگها حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل این عارضه باشند. در مورد افت پشت برگها هم احتمالا علت افت شته است . .جهت مبارزه شیمیایی با این افت از حشره کشهای تماسی مانند مالاتیون. دیازنیون، گوزاتیون و… به نسبت به یک قاشق چای خوری ( دو سی سی در یک لیتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مایع ظرفشویی ) استفاده شود که باید روی قسمتهای الوده وشاخ وبرگ گیاه(پشت وروی برگها) اسپری نمایید.ضمنا مقداری از محلول را نیز به صورت ابیاری به خاک گلدان بدهید.بعد از ۱۴-۷ روز سمپاشی تکرار شود.

گیاه شما دچار کمبود اهن میباشد. به منظور تقویت گیاه باید از کودهای کامل مخصوص گیاهان گلدار وکود اهن استفاده نمایید .هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچک از کود رو در یک لیتر آب حل کرذع وبه مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت ابیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید.

گل کاغذی

بیشتر بخوانید : 

آلاماندا | نگهداری از گل آلاماندا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آنتوریوم | نگهداری از گل آنتوریوم (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

آزاله | نگهداری از گل آزاله یا ژینوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

لیزیانتوس | نگهداری از گل لیزیانتوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بنت قنسول | نگهداری از گل بنت قنسول (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل خورشیدی | نگهداری از گیاه خورشیدی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

گل کاغذی
delbaraneh.com

دکمه بازگشت به بالا